User Revision (8.x-1.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (37 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Required
fr: Requis

en: User
fr: Utilisateur

en: Revision ID
fr: Identifiant (ID) de version

en: Revisions
fr: Versions

en: Optional
fr: Facultatif

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: Revert
fr: Rétablir

en: Revisions for %title
fr: Versions de %title

en: Revision
fr: Version

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: Revision information
fr: Informations sur les versions

en: Delete all revisions
fr: Supprimer toutes les versions

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: Revert to earlier revision
fr: Rétablir une version antérieure

en: Delete earlier revision
fr: Supprimer une version antérieure

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: Revision log message
fr: Message du journal de version

en: Revision user
fr: Utilisateur à l'origine de la version

en: Briefly describe the changes you have made.
fr: Décrire brièvement les modifications apportées.

en: Revision timestamp
fr: Horodatage de la version

en: View all revisions
fr: Voir toutes les versions

en: Revert all revisions
fr: Rétablir toutes les versions

en: The time that the current revision was created.
fr: La date à laquelle la version actuelle a été créée.

en: Revision user ID
fr: Identifiant (ID) de l'utilisateur auteur de la révision

en: The user ID of the author of the current revision.
fr: L'identifiant (ID) utilisateur de l'auteur de la version actuelle.

en: Revision translation affected
fr: Traduction de version impactée

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
fr: Indique si la dernière modification d'une traduction appartient à la version actuelle.

en: @date by @username
fr: @date par @username

en: Revision create time
fr: Heure de création de la version

en: Default revision
fr: Version par défaut

en: Set as current revision
fr: Définir comme version actuelle

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
fr: Un marqueur indiquant si ceci était la version par défaut au moment où elle a été enregistrée.
