Username (1.0.0-alpha3) - en to fr translation catalogue (40 entries)

en: user
fr: utilisateur

en: Submit
fr: Soumettre

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: None
fr: Aucun(e)

en: Number
fr: Nombre

en: Password
fr: Mot de passe

en: Name
fr: Nom

en: Titles
fr: Titres

en: Log in
fr: Se connecter

en: ON
fr: Activé

en: OFF
fr: Désactivé

en: Pattern
fr: Motif

en: Additional options
fr: Options additionnelles

en: Phone number
fr: Numéro de téléphone

en: Labels
fr: Étiquettes

en: Display name
fr: Nom de l'affichage

en: Period
fr: Point

en: Buttons
fr: Boutons

en: Create new account
fr: Créer un nouveau compte

en: Show flags
fr: Montrer les drapeaux

en: Uppercase
fr: Majuscule

en: Space
fr: Espace

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
fr: Les instructions de réinitialisation de mot de passe ont été envoyées à %name, à l'adresse %email.

en: Lowercase
fr: Minuscules

en: Max length
fr: Longueur maximale

en: Min length
fr: Longueur minimale

en: Login page
fr: Page de connexion

en: Default country
fr: Pays par défaut

en: Reset button label
fr: Texte du bouton de réinitialisation

en: Convert to lowercase
fr: Convertir en minuscules

en: Underscore
fr: Tiret bas

en: Hyphen
fr: Trait d'union

en: At sign
fr: Arobase

en: Remove whitespace
fr: Retirer les espaces

en: Placeholder text
fr: Texte de substitution

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fr: Texte qui apparaîtra dans le champ jusqu'à ce qu'une valeur soit saisie. Cet indice est en général un exemple, ou une brève description du format attendu.

en: Reset your password
fr: Réinitialiser votre mot de passe

en: Username or email address
fr: Nom d'utilisateur ou adresse courriel

en: Unrecognized email address or password. <a href=":password">Forgot your password?</a>
fr: Adresse de courriel ou mot de passe non reconnus. <a href=":password">Avez-vous oublié votre mot de passe ?</a>
