Username (1.0.0-alpha1) - en to id translation catalogue (32 entries)

en: user
id: anggota

en: Submit
id: Kirim

en: Username
id: Nama pengguna

en: Email address
id: Alamat email

en: Description
id: Deskripsi

en: None
id: Tiada

en: Number
id: Angka

en: Password
id: Sandi

en: Name
id: Nama

en: Log in
id: Login

en: Pattern
id: Pola

en: Phone number
id: Nomor telepon

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: Display name
id: Nama tampilan

en: Period
id: Periode

en: Buttons
id: Tombol

en: Create new account
id: Buat akun baru

en: Show flags
id: Tampilkan bendera

en: Space
id: Ruang kapasitas

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
id: Instruksi permintaan sandi sudah dikirim untuk %name lewat %email.

en: Login page
id: Halaman login

en: Default country
id: Negara bawaan

en: Reset button label
id: Label tombol atur ulang

en: Convert to lowercase
id: Ubah ke huruf kecil

en: Underscore
id: Garis bawah

en: Hyphen
id: Tanda hubung

en: At sign
id: Tanda at

en: Remove whitespace
id: Hapus spasi

en: Apostrophe
id: kutip satu

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
id: Teks yang akan ditampilkan di dalam bidang sampai sebuah nilai dimasukkan. Petunjuk ini biasanya merupakan contoh nilai atau deskripsi singkat dari format yang diharapkan.

en: Reset your password
id: Reset password anda

en: Username or email address
id: Nama pengguna atau alamat email
