Username (1.0.0-alpha3) - en to uk translation catalogue (47 entries)

en: user
uk: користувач

en: Submit
uk: Надіслати

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Email address
uk: Адреса електронної пошти

en: Description
uk: Опис

en: None
uk: Немає

en: Number
uk: Число

en: Password
uk: Пароль

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Titles
uk: Заголовки

en: Log in
uk: Вхід

en: ON
uk: ВКЛ

en: OFF
uk: Викл

en: Pattern
uk: Шаблон

en: Additional options
uk: Додаткові параметри

en: Phone number
uk: Номер телефону

en: Labels
uk: Мітки

en: Messages
uk: Повідомлення

en: Display name
uk: Назва

en: Period
uk: Крапка

en: Buttons
uk: Кнопки

en: Create new account
uk: Реєстрація

en: Show flags
uk: Показати прапори

en: Uppercase
uk: Верхній регістр

en: Space
uk: Пробіл

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
uk: Вказівки щодо скидання паролю надіслані користувачеві %name за адресою %email.

en: Lowercase
uk: Нижній регістр

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Max length
uk: Максимальна довжина

en: Min length
uk: Мінімальна довжина

en: Login page
uk: Сторінка входу

en: Default country
uk: Базова країна

en: Reset button label
uk: Мітка кнопки скидання

en: Convert to lowercase
uk: Перевести у нижній регістр

en: Underscore
uk: Підкреслення

en: Hyphen
uk: Дефіс

en: At sign
uk: Символ At (@)

en: Remove whitespace
uk: Видаляти пробіли

en: Apostrophe
uk: Апостроф

en: Placeholders
uk: Заповнювачі

en: Username pattern
uk: Шаблон імені користувача

en: Placeholder text
uk: Текст заповнювача

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
uk: Текст, що буде показаний в полі до початку введення значення. Зазвичай це підказка з прикладом значення або короткий опис очікуваного формату.

en: Login message
uk: Повідомлення входу

en: Reset your password
uk: Скинути пароль

en: Username or email address
uk: Ім'я користувача або електронна адреса

en: Preferred countries
uk: Бажані країни
