Base USWDS - United States Web Design System (8.x-2.0-beta2) - en to id translation catalogue (32 entries)

en: Home
id: Beranda

en: RSS feed
id: Pasokan RSS

en: Search
id: Pencarian

en: - None -
id: - Tiada -

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Help
id: Bantuan

en: Page title
id: Judul halaman

en: Custom
id: Tersuai

en: Medium
id: Sedang

en: Phone
id: Telepon

en: Basic
id: Dasar

en: Tabs
id: Tab

en: Next page
id: Halaman berikutnya

en: Go to first page
id: Pergi ke halaman pertama

en: Go to last page
id: Pergi ke halaman terakhir

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Status messages
id: Pesan status

en: Secondary menu
id: Menu sekunder

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Previous page
id: Halaman sebelumnya

en: Footer menu
id: Menu footer

en: Last page
id: Halaman terakhir

en: Primary menu
id: Menu utama

en: Site branding
id: Pencitraan situs

en: First page
id: Halaman pertama

en: Submitted by @author_name on @date
id: Dikirim oleh @author_name pada @date

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: User account menu
id: Menu akun pengguna
