USWDS Layout Builder Configuration (3.1.0) - en to ro translation catalogue (49 entries)

en: Status
ro: Stare

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Content
ro: Conținut

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Edit
ro: Editați

en: Size
ro: Mărime

en: Weight
ro: Greutate

en: Image
ro: Imagine

en: Center
ro: Centru

en: Container
ro: Recipient

en: Settings
ro: Setări

en: Field
ro: Câmp

en: Label
ro: Etichetă

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Save
ro: Salvare

en: Background
ro: Fundal

en: Background Color
ro: Culoare Fundal

en: Top
ro: Sus

en: Layout
ro: Prezentare

en: Attachment
ro: Anexă

en: Number of columns
ro: Număr de coloane

en: All
ro: Toate

en: Bottom
ro: Partea de jos

en: N/A
ro: N/D

en: Background color
ro: Culoare fundal

en: Repeat
ro: Repetare

en: Class
ro: Clasă

en: Position
ro: Poziție

en: Duration
ro: Durată

en: Are you sure you want to delete %name?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți %name?

en: Alignment
ro: Aliniere

en: Fixed
ro: Fix

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Style
ro: Stil

en: Relationship
ro: Relație

en: Default value
ro: Valoare implicită

en: Shadow
ro: Umbră

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: About
ro: Despre

en: Bundle
ro: Pachet

en: Styles
ro: Stiluri

en: Style settings
ro: Setări de stil

en: Structure
ro: Structură

en: Weight for @title
ro: Greutate pentru @title

en: Layout ID
ro: ID-ul aspectului

en: Responsive
ro: Adaptiv
