Varbase: The Ultimate Drupal 8 CMS Starter Kit (Bootstrap Ready) (8.x-4.0-alpha4 - en to hu translation catalogue (31 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Body
hu: Törzs

en: On
hu: Be

en: Tags
hu: Címkék

en: Search
hu: Keresés

en: Help
hu: Súgó

en: Picture
hu: Kép

en: Page title
hu: Oldal címe

en: Off
hu: Ki

en: Promoted to front page
hu: Címlapra helyezve

en: Tools
hu: Eszközök

en: Tabs
hu: Fülek

en: Administrator
hu: Adminisztrátor

en: Main navigation
hu: Fő navigáció

en: Powered by Drupal
hu: Drupal működteti

en: Your virtual face or picture.
hu: A webhelyen megjelenő virtuális arc.

en: Breadcrumbs
hu: Morzsák

en: Status messages
hu: Állapotüzenetek

en: Main page content
hu: Az oldal fő tartalma

en: Basic page
hu: Egyszerű oldal

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
hu: Az <em>egyszerű oldal</em> használatos az állandó tartalmakhoz, ilyen például a „Bemutatkozás” oldal.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
hu: Címkék használata a hasonló témájú tartalmak csoportosításához.

en: Footer menu
hu: Lábléc menü

en: Full HTML
hu: Teljes HTML

en: Site branding
hu: Webhely márkázása

en: Primary admin actions
hu: Elsődleges adminisztrátori műveletek

en: User account menu
hu: Felhasználói fiók menüje

en: Basic block
hu: Egyszerű blokk

en: A basic block contains a title and a body.
hu: Egy egyszerű, címet és törzset tartalmazó blokk.

en: Basic HTML
hu: Alap HTML

en: Restricted HTML
hu: Korlátozott HTML
