Varbase - The Ultimate Drupal CMS Starter Kit (Bootstrap Ready) (8.x-4.0-beta15) - en to fa translation catalogue (97 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Status
fa: وضعیت

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Author
fa: نویسنده

en: Language
fa: زبان

en: Action
fa: عملکرد

en: On
fa: روشن

en: Taxonomy
fa: طبقه‌بندی

en: Homepage
fa: صفحه خانگی

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Image
fa: تصویر

en: Feed
fa: خوراک

en: Name
fa: نام

en: Taxonomy term
fa: واژه طبقه‌بندی

en: Help
fa: راهنما

en: True
fa: صحیح

en: Small
fa: کوچک

en: Archive
fa: آرشیو

en: Teaser
fa: خلاصه

en: Updated
fa: به‌روز

en: Search keywords
fa: جستجوی کلید واژه‌ها

en: Upload
fa: بارگذاری

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Created
fa: ایجاد شده

en: All
fa: همه

en: Add content
fa: افزودن محتوا

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Block
fa: بلوک

en: Page
fa: صفحه

en: Off
fa: خاموش

en: Menu link
fa: پیوند منو

en: Published
fa: منتشر شده

en: Filter
fa: فیلتر

en: Promoted to front page
fa: نمایش در صفحه اول

en: Sticky at top of lists
fa: ماندگار در بالای فهرست‌ها

en: Items
fa: آیتم‌ها

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Thumbnail
fa: تصویر بندانگشتی

en: Medium
fa: متوسط

en: Media
fa: رسانه

en: Desc
fa: نزولی

en: Provider
fa: ارائه‌دهنده

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Full
fa: کامل

en: Authored on
fa: تالیف شده در

en: Token
fa: توکن

en: Browser
fa: مرورگر

en: author
fa: نویسنده

en: Video
fa: ویدیو

en: Permissions
fa: مجوزها

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Document
fa: سند

en: ‹ Previous
fa: < قبلی

en: Next ›
fa: بعدی >

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: Tabs
fa: زبانه‌ها

en: Anonymous user
fa: کاربر ناشناس

en: Apply
fa: تایید

en: Block description
fa: توضیحات بلوک

en: Editor
fa: ویرایشگر

en: Authenticated user
fa: کاربر شناخته شده

en: Offset
fa: جابجایی

en: Skip to main content
fa: رفتن به محتوای اصلی

en: 1
fa: ۱

en: Main navigation
fa: منوی اصلی

en: No content available.
fa: هیچ محتوایی در دسترس نیست.

en: Frontpage
fa: صفحه اول

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Breadcrumbs
fa: مسیر‌های راهنما

en: Status messages
fa: پیام‌های وضعیت

en: All content
fa: تمامی محتوا

en: Published status
fa: وضعیت انتشار

en: Monthly archive
fa: آرشیو ماهیانه

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: No front page content has been created yet.
fa: هنوز هیج محتوایی برای صفحه اول ایجاد نشده است.

en: Find and manage content.
fa: یافتن و اداره محتوا.

en: Basic page
fa: صفحه ساده

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fa: از <em>صفحات ساده</em> برای محتوای ایستا مانند صفحه «درباره ما» استفاده کنید.

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: Load More
fa: نمایش بیشتر

en: With selection
fa: با انتخاب شده‌ها

en: The log entry explaining the changes in this revision.
fa: تاریخچه تغییراتی را که ایجاد کرده‌اید را ثبت کنید.

en: Site branding
fa: برند سایت

en: A brief description of your block.
fa: توضیح مختصری از بلوک شما.

en: The username of the content author.
fa: نام کاربری نویسنده محتوا.

en: Primary admin actions
fa: اقدامات مدیریتی پایه

en: Basic block
fa: بلوک پایه

en: A basic block contains a title and a body.
fa: یک بلوک پایه شامل یک عنوان و بدنه است.

en: All content promoted to the front page.
fa: تمام محتوایی که در صفحه اول نمایش داده می‌شود.

en: Welcome to [site:name]
fa: به [site:name] خوش‌‌آمدید

en: Media name
fa: نام رسانه
