Varbase - The Ultimate Drupal CMS Starter Kit (Bootstrap Ready) (8.x-4.0) - en to fr translation catalogue (113 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Status
fr: État

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Author
fr: Auteur

en: Language
fr: Langue

en: On
fr: Activé

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Homepage
fr: Page d'accueil

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Feed
fr: Flux

en: Name
fr: Nom

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: Help
fr: Aide

en: True
fr: Vrai

en: Archive
fr: Archiver

en: Teaser
fr: Accroche

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Search keywords
fr: Mots-clés de recherche

en: Upload
fr: Transférer

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Add content
fr: Ajouter du contenu

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Block
fr: Bloc

en: Off
fr: Désactivé

en: Menu link
fr: Lien du menu

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Sticky at top of lists
fr: Epinglé en haut des listes

en: Items
fr: Éléments

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Publisher ID
fr: Identifiant (ID) de l'éditeur

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Media
fr: Média

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Sort by
fr: Trier par

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Browser
fr: Navigateur

en: author
fr: auteur

en: Video
fr: Vidéo

en: Permissions
fr: Droits

en: Changed
fr: Modifié

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Tabs
fr: Onglets

en: Anonymous user
fr: Utilisateur anonyme

en: Apply
fr: Appliquer

en: Block description
fr: Description du bloc

en: Editor
fr: Éditeur

en: Authenticated user
fr: Utilisateur authentifié

en: Offset
fr: Décalage

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Image Browser
fr: Explorateur d'image

en: Landing page
fr: Page de destination

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Save and continue
fr: Enregistrer et continuer

en: Frontpage
fr: Page d'accueil

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: All content
fr: Tout le contenu

en: Published status
fr: Statut de publication

en: Monthly archive
fr: Archive mensuelle

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: No front page content has been created yet.
fr: Aucun contenu de page d'accueil n'a été créé pour l'instant.

en: Find and manage content.
fr: Trouver et gérer le contenu.

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: media
fr: média

en: Video URL
fr: URL de la vidéo

en: Footer menu
fr: Menu Pied de page

en: Master
fr: Principal

en: Load More
fr: Afficher plus

en: The time that the node was created.
fr: L'heure à laquelle le nœud a été créé.

en: A boolean indicating whether the node is published.
fr: Un booléen indiquant si le nœud est publié ou non.

en: The time that the node was last edited.
fr: La date à laquelle le nœud a été modifié pour la dernière fois.

en: With selection
fr: Pour la sélection

en: The time that the custom block was last edited.
fr: L'heure à laquelle le bloc personnalisé a été modifié pour la dernière fois.

en: Lists (Views)
fr: Listes (Views)

en: The log entry explaining the changes in this revision.
fr: L'entrée de journal expliquant les changements dans cette version.

en: Site branding
fr: Identité du site

en: A brief description of your block.
fr: Une brève description de votre bloc.

en: The username of the content author.
fr: Le nom d'utilisateur de l'auteur du contenu.

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: Basic block
fr: Bloc simple

en: A basic block contains a title and a body.
fr: Un bloc simple contient un titre et un corps.

en: All content, by month.
fr: Tous les contenus, triés par mois.

en: All content promoted to the front page.
fr: Tout le contenu promu en page d'accueil.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
fr: Contenu associé à un terme de taxonomie donné.

en: Find and manage content
fr: Trouver et gérer le contenu

en: Welcome to [site:name]
fr: Bienvenue sur [site:name]

en: Delete media
fr: Suppression de média

en: Media name
fr: Nom du média

en: Revision Log
fr: Journal de révisions

en: Save media
fr: Enregistrement de média

en: Publish media
fr: Publication de média

en: Unpublish media
fr: Dépublication de média

en: Computed menu link for the node (only available during node saving).
fr: Lien de menu calculé pour le nœud (disponible uniquement pendant l'enregistrement du nœud).

en: Document file
fr: Fichier document
