Varbase - The Ultimate Drupal CMS Starter Kit (Bootstrap Ready) (8.x-4.0) - en to tr translation catalogue (107 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Status
tr: Durum

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Author
tr: Yazar

en: Language
tr: Dil

en: Action
tr: Eylem

en: On
tr: Açık

en: Taxonomy
tr: Sınıflandırma

en: Homepage
tr: Anasayfa

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Image
tr: Resim

en: Feed
tr: Akış

en: Name
tr: İsim

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: Help
tr: Yardım

en: True
tr: Doğru

en: Archive
tr: Arşiv

en: Teaser
tr: Özet

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Search keywords
tr: Anahtar sözcükleri ara

en: Upload
tr: Yükle

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Created
tr: Oluşturulma

en: All
tr: Tümü

en: Add content
tr: İçerik ekle

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Off
tr: Kapalı

en: Menu link
tr: Menü bağlantısı

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Sticky at top of lists
tr: Listelerin üzerinde kalıcı

en: Items
tr: Öğeler

en: Authored by
tr: Yazan

en: Thumbnail
tr: Küçük görsel

en: Media
tr: Medya

en: Desc
tr: Azalan

en: Provider
tr: Sağlayıcı

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: Token
tr: Simge

en: Browser
tr: Tarayıcı

en: author
tr: yazar

en: Permissions
tr: İzinler

en: Changed
tr: Değişti

en: Document
tr: Belge

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Anonymous user
tr: Konuk kullanıcı

en: Apply
tr: Uygula

en: Block description
tr: Blok açıklaması

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: Authenticated user
tr: Kimliği doğrulanmış kullanıcı

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Landing page
tr: Açılış sayfası

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: No content available.
tr: Hiçbir içerik mevcut değil.

en: Save and continue
tr: Kaydet ve devam et

en: Frontpage
tr: Ana sayfa

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Publishing status
tr: Yayımlanma durumu

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Library
tr: Kütüphane

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: All content
tr: Tüm içerikler

en: Published status
tr: Yayın durumu

en: Monthly archive
tr: Aylık arşiv

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: No front page content has been created yet.
tr: Henüz bir ana sayfa içeriği oluşturulmadı.

en: Find and manage content.
tr: İçeriği bul ve yönet.

en: Basic page
tr: Temel sayfa

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
tr: <em>Temel sayfa</em>ları, 'Hakkımızda' sayfası gibi sabit içerikler için kullanın.

en: media
tr: medya

en: Video URL
tr: Video URL adresi

en: Footer menu
tr: Alt bilgi menüsü

en: Asc
tr: Artan

en: Panelizer
tr: Panelleyici

en: Master
tr: Ana (master)

en: Load More
tr: Daha Fazla Getir

en: The time that the node was created.
tr: Düğümün oluşturulduğu zaman.

en: The time that the node was last edited.
tr: Düğümün en son düzenlendiği zaman.

en: The time that the custom block was last edited.
tr: Özel bloğun en son düzenlendiği zaman.

en: Lists (Views)
tr: Listeler (Görünümler)

en: The log entry explaining the changes in this revision.
tr: Bu sürümdeki değişiklikleri açıklayan günlük girdisi.

en: Site branding
tr: Site markası

en: A brief description of your block.
tr: Bloğunuzun kısa bir açıklaması.

en: The username of the content author.
tr: Gönderinin yazarının adı

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: Basic block
tr: Temel blok

en: A basic block contains a title and a body.
tr: Bir temel blok, bir başlık ve metinden oluşur.

en: All content, by month.
tr: Aya göre tüm içerik.

en: All content promoted to the front page.
tr: Tüm içerik ana sayfaya yükseltildi.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
tr: Belirli bir sınıflandırma terimine ait içerik.

en: Find and manage content
tr: İçeriği bulun ve yönetin

en: Welcome to [site:name]
tr: [site:name] sitesine hoş geldiniz

en: Media name
tr: Medya adı
