Varbase - The Ultimate Drupal CMS Starter Kit (Bootstrap Ready) (8.x-4.06) - en to sv translation catalogue (121 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Author
sv: Författare

en: Language
sv: Språk

en: Action
sv: Åtgärd

en: On
sv: På

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Homepage
sv: Hemsida

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: None
sv: Ingen

en: Image
sv: Bild

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Name
sv: Namn

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: Help
sv: Hjälp

en: True
sv: Sant

en: Default
sv: Förvald

en: Archive
sv: Arkiv

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Search keywords
sv: Nyckelord för sökning

en: Components
sv: Komponenter

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Created
sv: Skapad

en: All
sv: Alla

en: Add content
sv: Lägg till innehåll

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Page
sv: Sida

en: Off
sv: Av

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Menu link
sv: Menylänk

en: Published
sv: Publicerad

en: Filter
sv: Filtrera

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Sticky at top of lists
sv: Alltid överst i listan

en: Items
sv: Poster

en: Authored by
sv: Författad av

en: Thumbnail
sv: Miniatyr

en: Desc
sv: Fallande

en: General
sv: Allmän

en: Provider
sv: Leverantör

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Authored on
sv: Författad

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: Browser
sv: Webbläsare

en: author
sv: författare

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: Changed
sv: Ändrad

en: Document
sv: Dokument

en: ‹ Previous
sv: ‹ Föregående

en: Next ›
sv: Nästa ›

en: Unpublished
sv: Ej publicerad

en: Tabs
sv: Flikar

en: Anonymous user
sv: Anonym användare

en: Apply
sv: Applicera

en: Block description
sv: Blockbeskrivning

en: Editor
sv: Redaktör

en: Authenticated user
sv: Inloggad användare

en: Offset
sv: Kompensera

en: Skip to main content
sv: Hoppa till huvudinnehåll

en: Image Browser
sv: Bildläsare

en: Main navigation
sv: Huvudmeny

en: No content available.
sv: Inget innehåll tillgängligt.

en: Meta tags
sv: Metataggar

en: Save and continue
sv: Spara och gå vidare

en: Frontpage
sv: Startsida

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
sv: Denna text kommer att användas av skärmläsare, sökmotorer eller när bilden inte kan laddas.

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Publishing status
sv: Status för publicering

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
sv: Titeln syns i en ruta när användaren för musen över bilden.

en: All messages
sv: Alla meddelanden

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Breadcrumbs
sv: Länkstigar

en: Library
sv: Bibliotek

en: Status messages
sv: Statusmeddelande

en: All content
sv: Allt innehåll

en: Published status
sv: Status för publicering

en: Alternative text
sv: Alternativ text

en: Monthly archive
sv: Månatligt arkiv

en: Main page content
sv: Huvudsakligt sidinnehåll

en: No front page content has been created yet.
sv: Inget innehåll för startsidan har skapats ännu.

en: Find and manage content.
sv: Hitta och hantera innehåll.

en: Errors and warnings
sv: Felmeddelanden och varningar

en: Basic page
sv: Enkel sida

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
sv: Använd <em>enkla sidor</em> för ditt statiska innehåll, såsom en sida "Om oss".

en: Error messages to display
sv: Felmeddelanden att visa

en: It is recommended that sites running on production environments do not display any errors.
sv: Det är rekommenderat att webbplatser som körs i skarpt läge inte visar några felmeddelanden.

en: Video URL
sv: URL för video

en: Media Library
sv: Mediabibliotek

en: Footer menu
sv: Sidfotsmeny

en: Asc
sv: Stigande

en: Master
sv: Huvud

en: All messages, with backtrace information
sv: Alla meddelanden, med information om spårning

en: The time that the node was created.
sv: Tidpunkten för när noden skapades.

en: A boolean indicating whether the node is published.
sv: En boolesk som anger huruvida noden publicerats eller ej.

en: The time that the node was last edited.
sv: Tidpunkten för när noden senast redigerades.

en: With selection
sv: Med urval

en: The time that the custom block was last edited.
sv: Tidpunkten då det anpassade blocket senast redigerades.

en: Site branding
sv: Webbplatsens varumärke

en: A brief description of your block.
sv: En kort beskrivning av ditt block.

en: The username of the content author.
sv: Användarnamnet för innehållets författare.

en: Primary admin actions
sv: Primära administratörsåtgärder

en: Basic block
sv: Grundläggande block

en: A basic block contains a title and a body.
sv: Ett enkelt block innehåller en titel och en brödtext.

en: All content, by month.
sv: Allt innehåll, månadsvis.

en: All content promoted to the front page.
sv: Allt innehåll som visas på startsidan.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
sv: Innehåll som hör till en viss taxonomiterm.

en: Find and manage content
sv: Hitta och hantera innehåll

en: Welcome to [site:name]
sv: Välkommen till [site:name]

en: Delete media
sv: Radera media

en: Media name
sv: Medianamn

en: Save media
sv: Spara media

en: Publish media
sv: Publicera media

en: Unpublish media
sv: Avpublicera media

en: Computed menu link for the node (only available during node saving).
sv: Beräknad menylänk för noden (endast tillgänglig vid sparande av nod).
