Varbase - The Ultimate Drupal CMS Starter Kit (Bootstrap Ready) (8.x-4.09) - en to id translation catalogue (109 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Author
id: Penulis

en: Language
id: Bahasa

en: Action
id: Tindakan

en: On
id: Pada

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: Image
id: Gambar

en: Feed
id: Umpan

en: Name
id: Nama

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: Help
id: Bantuan

en: True
id: Benar

en: Default
id: Bawaan

en: Archive
id: Arsip

en: Path
id: Jalur

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Search keywords
id: Kata kunci pencarian

en: Components
id: Komponen

en: Upload
id: Unggah

en: User
id: Pengguna

en: Content type
id: Jenis konten

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Add content
id: Tambahkan konten

en: Page title
id: Judul halaman

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Off
id: Matikan

en: Menu link
id: Tautan Menu

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Filter
id: Saring

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Sticky at top of lists
id: Lekatkan di atas daftar

en: Items
id: Item

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Thumbnail
id: Miniatur

en: General
id: Umum

en: Provider
id: Penyedia

en: Original
id: Asli

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Browser
id: Peramban

en: Front page
id: Halaman depan

en: author
id: penulis

en: Permissions
id: Izin

en: Changed
id: Berubah

en: Document
id: Dokumen

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Tabs
id: Tab

en: Anonymous user
id: Pengguna anonim

en: Apply
id: Terapkan

en: Block description
id: Keterangan blok

en: Copyright
id: Hak Cipta

en: Authenticated user
id: Pengguna yang telah diotentifikasi

en: Offset
id: Letak

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Default theme
id: Tema bawaan

en: Image Browser
id: Peramban Citra

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: Save and continue
id: Simpan dan lanjutkan

en: Frontpage
id: Laman depan

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
id: Teks ini akan digunakan oleh pembaca layar, search engine, atau ketika gambar tidak bisa dimuat.

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
id: Judul digunakan sebagai balon tip ketika pengguna mengarahkan kursor diatas gambar.

en: All messages
id: Semua pesan

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Library
id: Pustaka

en: Status messages
id: Pesan status

en: All content
id: Semua isi

en: Published status
id: Status diterbitkan

en: Alternative text
id: Teks alternatif

en: Monthly archive
id: Arsip Bulanan

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: No front page content has been created yet.
id: Tidak ada konten halaman depan yang sudah dibuat.

en: Find and manage content.
id: Cari dan kelola konten.

en: Errors and warnings
id: Error dan peringatan

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Error messages to display
id: Pesan-pesan error yang ditampilkan

en: It is recommended that sites running on production environments do not display any errors.
id: Disarankan agar situs yang beroperasi di lingkungan produksi tidak menampilkan error apapun.

en: Footer menu
id: Menu footer

en: Asc
id: Urutan turun

en: With selection
id: Dengan pilihan

en: The log entry explaining the changes in this revision.
id: Entri log menjelaskan perubahan dalam revisi ini.

en: A brief description of your block.
id: Deskripsi singkat tentang blok Anda

en: The username of the content author.
id: Nama pengguna dari penulis konten.

en: Contact us
id: Kontak kami

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: Basic block
id: Blok dasar

en: A basic block contains a title and a body.
id: Sebuah blok dasar yang terdiri dari sebuah judul dan isi.

en: All content, by month.
id: Semua konten, per bulan.

en: All content promoted to the front page.
id: Semua konten di promosikan ke halaman depan.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
id: Konten merupakan milik taksonomi tertentu

en: Find and manage content
id: Cari dan kelola konten

en: Welcome to [site:name]
id: Selamat datang di [site:name]
