Varbase - The Ultimate Drupal CMS Starter Kit (Bootstrap Ready) (8.x-4.10) - en to cs translation catalogue (113 entries)

en: Title
cs: Nadpis

en: Body
cs: Text

en: Previous
cs: Předchozí

en: Next
cs: Další

en: Status
cs: Stav

en: Operations
cs: Operace

en: Content
cs: Obsah

en: Author
cs: Autor

en: Language
cs: Jazyk

en: Action
cs: Akce

en: On
cs: Zapnuto

en: Taxonomy
cs: Kategorie

en: Search
cs: Hledat

en: None
cs: Žádné

en: Image
cs: Obrázek

en: Feed
cs: Zdroj

en: Name
cs: Jméno

en: Taxonomy term
cs: Termín taxonomie

en: Help
cs: Nápověda

en: True
cs: Pravda (True)

en: Default
cs: Výchozí

en: Archive
cs: Archiv

en: Path
cs: Cesta

en: Updated
cs: Aktualizováno

en: Components
cs: Komponenty

en: Upload
cs: Nahrát

en: User
cs: Uživatel

en: Content type
cs: Typ obsahu

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Created
cs: Vytvořeno

en: All
cs: Vše

en: Add content
cs: Přidat obsah

en: Page title
cs: Název stránky

en: Block
cs: Blok

en: Page
cs: Stránka

en: Off
cs: Vypnuto

en: Header
cs: Hlavička

en: Menu link
cs: Položka menu

en: Published
cs: Zveřejněno

en: Filter
cs: Filtr

en: Promoted to front page
cs: Zobrazit na titulní stránce

en: Sticky at top of lists
cs: Přilepit nahoru v seznamu

en: Items
cs: Položky

en: Authored by
cs: Autor

en: Thumbnail
cs: Náhled

en: Media
cs: Média

en: Desc
cs: Sestupně

en: General
cs: Obecné

en: Provider
cs: Poskytovatel

en: Original
cs: Původní

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: Authored on
cs: Vytvořeno dne

en: Browser
cs: Prohlížeč

en: Front page
cs: Titulní stránka

en: author
cs: autor

en: Permissions
cs: Oprávnění

en: Changed
cs: Změněno

en: ‹ Previous
cs: ‹ Předchozí

en: Next ›
cs: Následující ›

en: Unpublished
cs: Skryto

en: Tabs
cs: Záložky

en: Anonymous user
cs: Anonym

en: Apply
cs: Použít

en: Block description
cs: Popis bloku

en: Global
cs: Globální

en: Authenticated user
cs: Přihlášený uživatel

en: Offset
cs: Posun

en: Skip to main content
cs: Přejít k hlavnímu obsahu

en: Default theme
cs: Výchozí téma vzhledu

en: Main navigation
cs: Hlavní navigace

en: No content available.
cs: Žádný obsah není k dispozici.

en: Save and continue
cs: Uložit a pokračovat

en: Frontpage
cs: Titulní strana

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
cs: Tento text použijí programy na čtení obrazovky, vyhledávače nebo se zobrazí, pokud se nepodaří načíst obrázek.

en: Items per page
cs: Položek na stránku

en: - All -
cs: - Vše -

en: Publishing status
cs: Stav zveřejnění

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
cs: Nadpis se používá pro vyskakovací okno, když uživatel přetáhne myš na obrázek.

en: All messages
cs: Všechny zprávy

en: « First
cs: « První

en: Last »
cs: Poslední »

en: Breadcrumbs
cs: Drobečková navigace

en: Library
cs: Knihovna

en: Status messages
cs: Stavové zprávy

en: All content
cs: Veškerý obsah

en: Published status
cs: Status zveřejnění

en: Alternative text
cs: Alternativní text

en: Monthly archive
cs: Měsíční archiv

en: Main page content
cs: Obsah hlavní stránky

en: No front page content has been created yet.
cs: Pro titulní stránku ještě nebyl vytvořen obsah.

en: Find and manage content.
cs: Hledat a spravovat obsah.

en: Errors and warnings
cs: Chyby a upozornění

en: Basic page
cs: Základní stránka

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
cs: Pro statický obsah typu "O nás" použijte <em>základní stránky</em>.

en: Error messages to display
cs: Chybové zprávy k zobrazení

en: It is recommended that sites running on production environments do not display any errors.
cs: Je doporučeno, aby stránky běžící v produkčním prostředí nezobrazovaly žádné chybové hlášky.

en: Video URL
cs: Adresa URL videa

en: Footer menu
cs: Menu patičky

en: Asc
cs: Vzestupně

en: Master
cs: Nadřízené

en: The time that the node was last edited.
cs: Čas, kdy byl uzel naposledy upraven.

en: The time that the custom block was last edited.
cs: Čas kdy byl uživatelský blok naposledy upraven.

en: A brief description of your block.
cs: Stručný popis vašeho bloku.

en: The username of the content author.
cs: Uživatelské jméno autora obsahu.

en: Basic block
cs: Základní blok

en: A basic block contains a title and a body.
cs: Základní blok obsahuje nadpis a text.

en: All content, by month.
cs: Veškerý obsah, dle měsíce.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
cs: Obsah přiřazený k určitému termínu taxonomie.

en: Find and manage content
cs: Najít a spravovat obsah

en: Welcome to [site:name]
cs: Vítejte na webu [site:name]

en: Delete media
cs: Smazat média

en: Publish media
cs: Zveřejnit média

en: Unpublish media
cs: Skrýt média
