Varbase - The Ultimate Drupal CMS Starter Kit (Bootstrap Ready) (8.x-4.13) - en to it translation catalogue (118 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Seguente

en: Status
it: Stato

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Author
it: Autore

en: Language
it: Lingua

en: Action
it: Azione

en: On
it: Acceso

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Image
it: Immagine

en: Name
it: Nome

en: Taxonomy term
it: Termine della tassonomia

en: Help
it: Aiuto

en: True
it: Vero

en: Default
it: Predefinito

en: Archive
it: Archivio

en: Path
it: Percorso

en: Updated
it: Aggiornato

en: Search keywords
it: Chiavi di ricerca

en: Components
it: Componenti

en: Upload
it: Carica

en: User
it: Utente

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Continue
it: Continua

en: Created
it: Creato

en: All
it: Tutti

en: Add content
it: Aggiungi contenuto

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Off
it: Spento

en: Header
it: Intestazione

en: Menu link
it: Voce del menu

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Sticky at top of lists
it: Sempre in cima agli elenchi

en: Items
it: Elementi

en: Authored by
it: Creato da

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Desc
it: Disc

en: General
it: Generale

en: Provider
it: Fonte esterna

en: Original
it: Originale

en: Sort by
it: Ordina per

en: Authored on
it: Creato il

en: Front page
it: Prima pagina

en: author
it: autore

en: Permissions
it: Permessi

en: Changed
it: Modificato

en: Document
it: Documento

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Tabs
it: Schede

en: Anonymous user
it: Utente anonimo

en: Apply
it: Applica

en: Block description
it: Descrizione del blocco

en: Global
it: Globale

en: Authenticated user
it: Utente autenticato

en: Offset
it: Scostamento

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Default theme
it: Tema predefinito

en: Image Browser
it: Browser immagine

en: Landing page
it: Pagina di destinazione

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: No content available.
it: Nessun contenuto disponibile.

en: Meta tags
it: Meta tag

en: Save and continue
it: Salva e continua

en: Frontpage
it: Pagina iniziale

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
it: Questo testo verrà usato da screen reader, motori di ricerca, oppure quando l'immagine non può essere caricata.

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Publishing status
it: Stato di pubblicazione

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
it: Il titolo è usato come tooltip quando l'utente posiziona il mouse sopra l'immagine.

en: All messages
it: Tutti i messaggi

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Library
it: Biblioteca

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: All content
it: Tutti i contenuti

en: Published status
it: Stato pubblicazione

en: Alternative text
it: Testo alternativo

en: Monthly archive
it: Archivio mensile

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: No front page content has been created yet.
it: Non è stato creato alcun contenuto per la prima pagina.

en: Find and manage content.
it: Trova e gestisci contenuti.

en: Errors and warnings
it: Errori e avvisi.

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Error messages to display
it: Messaggi di errore da visualizzare

en: It is recommended that sites running on production environments do not display any errors.
it: Si consiglia di non mostrare alcun errore nei siti in produzione.

en: Master
it: Principale

en: All messages, with backtrace information
it: Tutti i messaggi, con informazioni di backtrace

en: The time that the node was created.
it: Data e ora in cui il nodo è stato creato.

en: The time that the node was last edited.
it: Data e ora in cui il nodo è stato modificato l'ultima volta.

en: With selection
it: Con la selezione

en: The time that the custom block was last edited.
it: L'ultima volta che il blocco è stato modificato.

en: Lists (Views)
it: Elenchi (Viste)

en: The log entry explaining the changes in this revision.
it: La registrazione sul log che spiega le modifiche in questa revisione.

en: Site branding
it: Branding del sito

en: A brief description of your block.
it: Una breve descrizione del tuo blocco.

en: The username of the content author.
it: Nome utente dell'autore del contenuto.

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: Basic block
it: Blocco base

en: A basic block contains a title and a body.
it: Un blocco di base contiene un titolo e un corpo.

en: All content, by month.
it: Tutti i contenuti, per mese.

en: All content promoted to the front page.
it: Tutti i contenuti promossi in prima pagina.

en: Find and manage content
it: Trova e gestisci contenuti

en: Welcome to [site:name]
it: Benvenuti in [site:name]

en: Delete media
it: Elimina media
