Varbase Core (10.0.0-alpha5) - en to hu translation catalogue (57 entries)

en: Previous
hu: Előző

en: Next
hu: Következő

en: Save configuration
hu: Beállítások mentése

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: yes
hu: igen

en: More
hu: Több

en: Taxonomy
hu: Taxonómia

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Note:
hu: Megjegyzés:

en: Preview
hu: Előnézet

en: hidden
hu: rejtett

en: Path
hu: Útvonal

en: key
hu: kulcs

en: no
hu: nem

en: Add content
hu: Tartalom hozzáadása

en: Good
hu: Jó

en: Normal
hu: Általános

en: Start
hu: Kezdete

en: Anonymous
hu: Névtelen

en: Permissions
hu: Jogosultságok

en: Complete
hu: Kész

en: Password strength:
hu: Jelszó erőssége:

en: Next >
hu: Következő >

en: < Previous
hu: < Előző

en: Show all
hu: Összes megjelenítése

en: About
hu: Leírás

en: Default theme
hu: Alapértelmezés szerinti smink

en: Welcome to
hu: Üdvözlet

en: Save Draft
hu: Piszkozat mentése

en: Strong
hu: Erős

en: All content
hu: Minden tartalom

en: Add lowercase letters
hu: Kisbetűk hozzáadása

en: Add uppercase letters
hu: Nagybetűk hozzáadása

en: Add numbers
hu: Számok hozzáadása

en: Add punctuation
hu: Írásjelek hozzáadása

en: Make it different from your username
hu: Különbözzön a felhasználónévtől

en: Weak
hu: Gyenge

en: Fair
hu: Megfelelő

en: Basic page
hu: Egyszerű oldal

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
hu: Az <em>egyszerű oldal</em> használatos az állandó tartalmakhoz, ilyen például a „Bemutatkozás” oldal.

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
hu: A beküldés mentése megtörtént. Későbbi látogatás során a jelenlegi értékeket fogja megjeleníteni.

en: Wide
hu: Széles

en: A brief description of your block.
hu: A blokk rövid leírása.

en: Basic block
hu: Egyszerű blokk

en: A basic block contains a title and a body.
hu: Egy egyszerű, címet és törzset tartalmazó blokk.

en: Narrow
hu: Keskeny

en: Back to form
hu: Vissza az űrlaphoz

en: Recommendations to make your password stronger:
hu: Javaslatok a jelszó erősségének növelésére:

en: New submission added to [webform:title].
hu: [webform:title] űrlap beküldése megtörtént.

en: Please login to access the uploaded file.
hu: Be kell jelentkezni a feltöltött fájl eléréséhez.

en: [webform_submission:submitted-to]: Submission #[webform_submission:serial]
hu: [webform_submission:submitted-to] űrlap #[webform_submission:serial] beküldése

en: {Empty}
hu: {Üres}

en: Please login to access this form.
hu: Be kell jelentkezni az űrlap eléréséhez.

en: Indicates required field
hu: Kötelezően kitöltendő mezőt jelöl

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submission</a>.
hu: Jelen felhasználó korábban már beküldte ezt az űrlapot. <a href="#">Megtekintés</a>

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submissions</a>.
hu: Jelen felhasználó korábban már beküldte ezt az űrlapot. <a href="#">Megtekintés</a>
