Varbase Core (10.0.17) - en to uk translation catalogue (153 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Previous
uk: Попередній

en: Next
uk: Наступний

en: Save configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Author
uk: Автор

en: yes
uk: так

en: List
uk: Список

en: Language
uk: Мова

en: more
uk: ще

en: More
uk: Ще

en: On
uk: Увімкнено

en: Taxonomy
uk: Таксономія

en: Advanced options
uk: Розширені параметри

en: Reset
uk: Скинути

en: Feed
uk: Канал

en: Note:
uk: Примітка:

en: Taxonomy term
uk: Термін таксономії

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Archive
uk: Архів

en: hidden
uk: приховано

en: Path
uk: Шлях

en: key
uk: ключ

en: Updated
uk: Оновлено

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: no
uk: ні

en: Created
uk: Створено

en: All
uk: Все

en: Active
uk: Активно

en: Add content
uk: Додати вміст

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Good
uk: Добре

en: Off
uk: Вимкнено

en: Roles
uk: Ролі

en: Published
uk: Опубліковано

en: Filter
uk: Фільтр

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: Sticky at top of lists
uk: Прикріплено зверху списків

en: Last access
uk: Останній доступ

en: Normal
uk: Звичайне

en: Items
uk: Елементи

en: Authored by
uk: Автор

en: Desc
uk: Спад

en: Start
uk: Початок

en: Role
uk: Роль

en: Users
uk: Користувачі

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Authored on
uk: Створено

en: Token
uk: Замінник

en: Member for
uk: Зареєстрований вже

en: author
uk: автор

en: People
uk: Люди

en: Blocked
uk: Заблоковано

en: Permissions
uk: Повноваження

en: Changed
uk: Змінено

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: Complete
uk: Завершене

en: Password strength:
uk: Складність пароля:

en: Apply
uk: Застосувати

en: Block description
uk: Опис блоку

en: Next >
uk: Далі >

en: < Previous
uk: < Назад

en: Hide all
uk: Сховати все

en: Show all
uk: Показати все

en: Offset
uk: Зміщення

en: About
uk: Про модуль

en: Default theme
uk: Базова тема

en: Welcome to
uk: Ласкаво просимо до

en: No content available.
uk: Матеріали відсутні.

en: Frontpage
uk: Головна сторінка

en: Save Draft
uk: Зберегти чернетку

en: @interval ago
uk: @interval тому

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Strong
uk: Сильний

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: All content
uk: Всі матеріали

en: Published status
uk: Стан публікації

en: Monthly archive
uk: Щомісячний архів

en: No front page content has been created yet.
uk: Вміст головної сторінки ще не створено.

en: Find and manage content.
uk: Пошук матеріалів і керування ними.

en: No people available.
uk: Люди відсутні.

en: Add lowercase letters
uk: Додайте малі літери

en: Add uppercase letters
uk: Додайте великі літери

en: Add numbers
uk: Додайте цифри

en: Add punctuation
uk: Додайте знаки пунктуації

en: Make it different from your username
uk: Зробіть його відмінним від вашого імені користувача

en: Weak
uk: Слабкий

en: Fair
uk: Непоганий

en: Find and manage people interacting with your site.
uk: Пошук людей, які взаємодіють з сайтом, і керування ними.

en: Basic page
uk: Проста сторінка

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
uk: <em>Прості сторінки</em> використовуються для розміщення незмінюваного вмісту на кшталт сторінки 'Про нас'.

en: Select any filter and click on Apply to see results
uk: Щоб побачити результат, виберіть довільний фільтр і натисніть "Застосувати"

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
uk: Керування обліковими записами, ролями та повноваженнями.

en: Asc
uk: Зрост

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
uk: Надсилання збережені. Ви можете повернутися до цієї форми пізніше, і поточні значення будуть відновлені.

en: Master
uk: Головне

en: Wide
uk: Широкий

en: Content limited to @limit characters, remaining: <strong>@remaining</strong>
uk: Обмеження матеріалу у символах - @limit, залишилось - <strong>@remaining</strong>

en: Tablet
uk: Планшет

en: The time that the node was created.
uk: Час створення матеріалу.

en: The time that the node was last edited.
uk: Час останнього редагування матеріалу.

en: The time that the custom block was last edited.
uk: Час, коли власний блок востаннє редагувався.

en: Lists (Views)
uk: Списки (Види)

en: A brief description of your block.
uk: Короткий опис вашого блоку.

en: The username of the content author.
uk: Ім'я користувача автора матеріалу.

en: A partially-completed form was found. Please complete the remaining portions.
uk: Знайдено частково завершену форму. Будь ласка, завершіть незаповнені частини.

en: Basic block
uk: Простий блок

en: A basic block contains a title and a body.
uk: Простий блок складається із заголовка і вмісту.

en: All content, by month.
uk: Всі матеріали, за місяцем.

en: All content promoted to the front page.
uk: Всі матеріали винесені на головну сторінку.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
uk: Матеріали, що стосуються певного терміну таксономії.

en: Narrow
uk: Вузький

en: Find and manage content
uk: Пошук матеріалів та керування ними

en: Welcome to [site:name]
uk: Вітаємо на сайті [site:name]

en: Name or email contains
uk: Ім'я чи електронна адреса містять

en: Back to form
uk: Назад до форми

en: Please review your submission. Your submission is not complete until you press the "Submit" button!
uk: Будь ласка, перегляньте своє надсилання. Надсилання не є завершеним, доки не натиснуто кнопку «Надіслати»!

en: No more submissions are permitted.
uk: Більше надсилань не дозволяється.

en: This form is confidential. You must <a href="[site:login-url]/logout?destination=[current-page:url:relative]">Log out</a> to submit it.
uk: Ця форма є конфіденційною. Щоб надіслати її необхідно <a href="[site:login-url]/logout?destination=[current-page:url:relative]">вийти</a>.

en: Recommendations to make your password stronger:
uk: Поради з посилення вашого пароля:

en: Unable to display this webform. Please contact the site administrator.
uk: Неможливо відобразити цю вебформу. Будь ласка, зв'яжіться з адміністратором сайту.

en: New submission added to [webform:title].
uk: Нове надсилання додано до [webform:title].

en: Submitted on [webform_submission:created]
    Submitted by: [webform_submission:user]
    
    Submitted values are:
    [webform_submission:values]
uk: Надіслано [webform_submission:created]
    Надіслав: [webform_submission:user]
    
    Надіслані значення:
    [webform_submission:values]

en: <p>Submitted on [webform_submission:created]</p>
    <p>Submitted by: [webform_submission:user]</p>
    <p>Submitted values are:</p>
    [webform_submission:values]
uk: <p>Надіслано [webform_submission:created]</p>
    <p>Надіслав: [webform_submission:user]</p>
    <p> Надіслані значення:</p> [webform_submission:values]

en: This form has not yet been opened to submissions.
uk: Ця форма ще не відкрита для надсилання.

en: [webform:title]: Preview
uk: [webform:title]: попередній перегляд

en: Please login to access the uploaded file.
uk: Увійдіть, щоб отримати доступ до викладеного файлу.

en: [webform_submission:submitted-to]: Submission #[webform_submission:serial]
uk: [webform_submission:submitted-to]: Надсилання №[webform_submission:serial]

en: {Empty}
uk: {Порожньо}

en: Please login to access this submission.
uk: Увійдіть, щоб отримати доступ до цього надсилання.

en: Unable to process this submission. Please contact the site administrator.
uk: Неможливо обробити це надсилання. Будь ласка, зв'яжіться з адміністратором сайту.

en: Please login to access this form.
uk: Увійдіть, щоб отримати доступ до цієї форми.

en: Indicates required field
uk: Вказує обов'язкові для заповнення поля

en: This submission has been locked.
uk: Це надсилання заблоковано.

en: This submission has been autofilled with your previous submission.
uk: Це надсилання було автоматично заповнено попереднім надсиланням.

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submission</a>.
uk: Ця вебформа вже була надіслана. <a href="#">Переглянути попереднє надсилання</a> .

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submissions</a>.
uk: Ця вебформа вже була надіслана. <a href="#">Переглянути попередні надсилання</a> .

en: Sorry… This form is closed to new submissions.
uk: Вибачте… Ця форма закрита для нових надсилань.

en: You have a pending draft for this webform. <a href="#">Load your pending draft</a>.
uk: У вас є чернетка цієї вебформи, що очікує на розгляд. <a href="#">Завантажити чернетку, що очікує на розгляд</a> .

en: You have pending drafts for this webform. <a href="#">View your pending drafts</a>.
uk: У вас є чернетки цієї вебформи, що очікують на розгляд. <a href="#">Переглянути чернетки, що очікують на розгляд</a> .

en: Webform submission from: [webform_submission:source-title]
uk: Надсилання вебформи з: [webform_submission:source-title]

en: @interval hence
uk: @interval віднині
