Varbase Core (all releases) - en to pt translation catalogue (65 entries)

en: Body
pt: Corpo

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Seguinte

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: yes
pt: sim

en: List
pt: Lista

en: More
pt: Mais

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Note:
pt: Nota:

en: Name
pt: Nome

en: Default
pt: Por defeito

en: Archive
pt: Arquivo

en: hidden
pt: escondido

en: key
pt: chave

en: Picture
pt: Retrato

en: User ID
pt: ID de utilizador

en: no
pt: não

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: Page
pt: Página

en: Good
pt: Bom

en: Last access
pt: Último acesso

en: Count
pt: Contagem

en: Table
pt: Tabela

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Permissions
pt: Permissões

en: Changed
pt: Alterado

en: ‹ Previous
pt: ‹ Anterior

en: Next ›
pt: Seguinte ›

en: Password strength:
pt: Força da senha:

en: Apply
pt: Aplicar

en: Block description
pt: Descrição do bloco

en: Inactive users
pt: Utilizadores inativos

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Default theme
pt: O tema predefinido

en: Frontpage
pt: Página inicial

en: @interval ago
pt: @interval atrás

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Strong
pt: Forte

en: « First
pt: « Primeira

en: Your virtual face or picture.
pt: A sua face ou imagem virtual

en: All content
pt: Todo o conteúdo

en: Blocked users
pt: Utilizadores bloqueados

en: Monthly archive
pt: Arquivo mensal

en: No front page content has been created yet.
pt: Ainda não foi criado nenhum conteúdo para a página inicial.

en: Add lowercase letters
pt: Adicione letras minúsculas

en: Add uppercase letters
pt: Adicione letras maiúsculas

en: Add numbers
pt: Adicione números

en: Add punctuation
pt: Adicione pontuação

en: Make it different from your username
pt: Torne-a diferente do seu nome de utilizador

en: Weak
pt: Fraco

en: Fair
pt: Razoável

en: Unlock
pt: Desproteja

en: Master
pt: Principal

en: The time that the custom block was last edited.
pt: A hora em que o bloco personalizado foi editado pela última vez.

en: A brief description of your block.
pt: Uma descrição breve do seu bloco.

en: Basic block
pt: Bloco básico

en: A basic block contains a title and a body.
pt: Um bloco básico contém um título e um corpo de texto.

en: All content, by month.
pt: Todo o conteúdo, por mês.

en: All content promoted to the front page.
pt: Todo o conteúdo promovido para a primeira página.

en: Welcome to [site:name]
pt: Bem-vindo a [site:name]

en: Recommendations to make your password stronger:
pt: Recomendações para fazer uma senha forte:

en: @interval hence
pt: @interval a contar deste momento
