Varbase Core (all releases) - en to tr translation catalogue (113 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: Status
tr: Durum

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Author
tr: Yazar

en: yes
tr: evet

en: List
tr: Liste

en: Actions
tr: Eylemler

en: Language
tr: Dil

en: more
tr: daha fazla

en: Administration
tr: Yönetim

en: More
tr: Devamı

en: Taxonomy
tr: Sınıflandırma

en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Edit
tr: Düzenle

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Feed
tr: Akış

en: Name
tr: İsim

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: Help
tr: Yardım

en: Default
tr: Varsayılan

en: Archive
tr: Arşiv

en: hidden
tr: gizli

en: Path
tr: Yol

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Picture
tr: Görsel

en: User
tr: Kullanıcı

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: no
tr: hayır

en: Created
tr: Oluşturulma

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Add content
tr: İçerik ekle

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Good
tr: İyi

en: Roles
tr: Roller

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Last access
tr: Son erişim

en: Count
tr: Sayaç

en: Items
tr: Öğeler

en: Authored by
tr: Yazan

en: Desc
tr: Azalan

en: Table
tr: Tablo

en: Role
tr: Rol

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Token
tr: Simge

en: Member for
tr: Üyelik süresi

en: author
tr: yazar

en: People
tr: Kişiler

en: Blocked
tr: Engellendi

en: Permissions
tr: İzinler

en: Changed
tr: Değişti

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Password strength:
tr: Parola güvenlik düzeyi

en: Apply
tr: Uygula

en: Block description
tr: Blok açıklaması

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Default theme
tr: Ön tanımlı tema

en: No content available.
tr: Hiçbir içerik mevcut değil.

en: Frontpage
tr: Ana sayfa

en: Dashboard
tr: Pano

en: @interval ago
tr: @interval önce

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Strong
tr: Güçlü

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Your virtual face or picture.
tr: Sanal yüzünüz ya da resminiz.

en: All content
tr: Tüm içerikler

en: Published status
tr: Yayın durumu

en: Blocked users
tr: Engellenmiş kullanıcılar

en: Monthly archive
tr: Aylık arşiv

en: No front page content has been created yet.
tr: Henüz bir ana sayfa içeriği oluşturulmadı.

en: Find and manage content.
tr: İçeriği bul ve yönet.

en: No people available.
tr: Hiç kimse mevcut değil.

en: Add lowercase letters
tr: Küçük harfler ekle

en: Add uppercase letters
tr: Büyük harfler ekle

en: Add numbers
tr: Rakamlar ekle

en: Add punctuation
tr: Noktalama işareti ekle

en: Make it different from your username
tr: Kullanıcı adınızdan farklı olsun

en: Weak
tr: Zayıf

en: Fair
tr: Uygun

en: Find and manage people interacting with your site.
tr: Sitenizle etkileşim kuran kişileri arayın ve yönetin.

en: Select any filter and click on Apply to see results
tr: Herhangi bir süzgeç seçin ve sonuçları görmek için Uygula'ya tıklayın

en: Unlock
tr: Kilidi aç

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
tr: Kullanıcı hesapları, roller ve izinleri yönetin.

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: The time that the node was last edited.
tr: Düğümün en son düzenlendiği zaman.

en: The time that the custom block was last edited.
tr: Özel bloğun en son düzenlendiği zaman.

en: Lists (Views)
tr: Listeler (Görünümler)

en: A brief description of your block.
tr: Bloğunuzun kısa bir açıklaması.

en: Basic block
tr: Temel blok

en: A basic block contains a title and a body.
tr: Bir temel blok, bir başlık ve metinden oluşur.

en: All content, by month.
tr: Aya göre tüm içerik.

en: All content promoted to the front page.
tr: Tüm içerik ana sayfaya yükseltildi.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
tr: Belirli bir sınıflandırma terimine ait içerik.

en: Find and manage content
tr: İçeriği bulun ve yönetin

en: Welcome to [site:name]
tr: [site:name] sitesine hoş geldiniz

en: Name or email contains
tr: Ad ya da e-posta şunu içersin

en: Recommendations to make your password stronger:
tr: Parolanızı daha güçlü hale getirmek için öneriler:

en: @interval hence
tr: @interval sonra
