Varbase Core (8.x-6.15) - en to tr translation catalogue (94 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: Status
tr: Durum

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Author
tr: Yazar

en: List
tr: Liste

en: Language
tr: Dil

en: more
tr: daha fazla

en: On
tr: Açık

en: Taxonomy
tr: Sınıflandırma

en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Feed
tr: Akış

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: Archive
tr: Arşiv

en: Path
tr: Yol

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Created
tr: Oluşturulma

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Add content
tr: İçerik ekle

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Off
tr: Kapalı

en: Roles
tr: Roller

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Sticky at top of lists
tr: Listelerin üzerinde kalıcı

en: Last access
tr: Son erişim

en: Items
tr: Öğeler

en: Authored by
tr: Yazan

en: Desc
tr: Azalan

en: Role
tr: Rol

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: Token
tr: Simge

en: Member for
tr: Üyelik süresi

en: author
tr: yazar

en: People
tr: Kişiler

en: Blocked
tr: Engellendi

en: Permissions
tr: İzinler

en: Changed
tr: Değişti

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Apply
tr: Uygula

en: Block description
tr: Blok açıklaması

en: Copyright
tr: Telif hakkı

en: Create Content
tr: İçerik Oluştur

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: About
tr: Hakkında

en: Default theme
tr: Ön tanımlı tema

en: No content available.
tr: Hiçbir içerik mevcut değil.

en: Frontpage
tr: Ana sayfa

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: All content
tr: Tüm içerikler

en: Published status
tr: Yayın durumu

en: Monthly archive
tr: Aylık arşiv

en: No front page content has been created yet.
tr: Henüz bir ana sayfa içeriği oluşturulmadı.

en: Find and manage content.
tr: İçeriği bul ve yönet.

en: No people available.
tr: Hiç kimse mevcut değil.

en: Make it at least 6 characters
tr: En az 6 karakter uzunlukta olmalıdır

en: Find and manage people interacting with your site.
tr: Sitenizle etkileşim kuran kişileri arayın ve yönetin.

en: Basic page
tr: Temel sayfa

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
tr: <em>Temel sayfa</em>ları, 'Hakkımızda' sayfası gibi sabit içerikler için kullanın.

en: Select any filter and click on Apply to see results
tr: Herhangi bir süzgeç seçin ve sonuçları görmek için Uygula'ya tıklayın

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
tr: Kullanıcı hesapları, roller ve izinleri yönetin.

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: The time that the node was created.
tr: Düğümün oluşturulduğu zaman.

en: The time that the node was last edited.
tr: Düğümün en son düzenlendiği zaman.

en: The time that the custom block was last edited.
tr: Özel bloğun en son düzenlendiği zaman.

en: Lists (Views)
tr: Listeler (Görünümler)

en: A brief description of your block.
tr: Bloğunuzun kısa bir açıklaması.

en: The username of the content author.
tr: Gönderinin yazarının adı

en: Basic block
tr: Temel blok

en: A basic block contains a title and a body.
tr: Bir temel blok, bir başlık ve metinden oluşur.

en: All content, by month.
tr: Aya göre tüm içerik.

en: All content promoted to the front page.
tr: Tüm içerik ana sayfaya yükseltildi.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
tr: Belirli bir sınıflandırma terimine ait içerik.

en: Find and manage content
tr: İçeriği bulun ve yönetin

en: Welcome to [site:name]
tr: [site:name] sitesine hoş geldiniz

en: Name or email contains
tr: Ad ya da e-posta şunu içersin
