Varbase Core (8.x-7.10) - en to id translation catalogue (88 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Username
id: Nama pengguna

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Language
id: Bahasa

en: more
id: selengkapnya

en: On
id: Pada

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Advanced options
id: Opsi lanjutan

en: Feed
id: Umpan

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: Archive
id: Arsip

en: hidden
id: tersembunyi

en: Path
id: Jalur

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Layout
id: Tata letak

en: Content type
id: Jenis konten

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Add content
id: Tambah konten

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Off
id: Matikan

en: Roles
id: Peran

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Sticky at top of lists
id: Lekatkan di atas daftar

en: Last access
id: Akses terakhir

en: Items
id: Item

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Role
id: Peran

en: Users
id: Pengguna

en: Anonymous
id: Anonim

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Member for
id: Anggota selama

en: author
id: penulis

en: People
id: Pengguna

en: Blocked
id: Diblokir

en: Permissions
id: Kewenangan

en: Changed
id: Berubah

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Apply
id: Terapkan

en: Block description
id: Deskripsi blok

en: Copyright
id: Hak Cipta

en: Offset
id: Letak

en: About
id: Tentang

en: Default theme
id: Tema bawaan

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: Frontpage
id: Laman depan

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: All content
id: Semua isi

en: Published status
id: Status diterbitkan

en: Monthly archive
id: Arsip Bulanan

en: No front page content has been created yet.
id: Tidak ada konten halaman depan yang sudah dibuat.

en: Find and manage content.
id: Cari dan kelola konten.

en: No people available.
id: Tidak tersedia orang.

en: Make it at least 6 characters
id: Buat ini lebih dari 6 karakter

en: Find and manage people interacting with your site.
id: Cari dan kelola orang yang berinteraksi dengan situs Anda.

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Select any filter and click on Apply to see results
id: Pilih filter dan klik Apply untuk melihat hasilnya

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
id: Kelola profil pengguna, pemeran dan kewenangan.

en: Asc
id: Urutan turun

en: The time that the node was last edited.
id: Waktu terakhir kali node diedit.

en: Lists (Views)
id: Daftar (View)

en: A brief description of your block.
id: Deskripsi singkat tentang blok Anda

en: The username of the content author.
id: Nama pengguna dari penulis konten.

en: Contact us
id: Kontak kami

en: Basic block
id: Blok dasar

en: A basic block contains a title and a body.
id: Sebuah blok dasar yang terdiri dari sebuah judul dan isi.

en: All content, by month.
id: Semua konten, per bulan.

en: All content promoted to the front page.
id: Semua konten di promosikan ke halaman depan.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
id: Konten merupakan milik taksonomi tertentu

en: Find and manage content
id: Cari dan kelola konten

en: Welcome to [site:name]
id: Selamat datang di [site:name]

en: Name or email contains
id: Nama atau email mengandung
