Varbase Core (8.x-8.19) - en to cy translation catalogue (52 entries)

en: Title
cy: Pennawd

en: Body
cy: Corff

en: Previous
cy: Cynt

en: Next
cy: Nesaf

en: Status
cy: Statws

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Content
cy: Cynnwys

en: Username
cy: Enw defnyddiwr

en: Author
cy: Awdur

en: List
cy: Rhestr

en: Language
cy: Iaith

en: more
cy: mwy

en: On
cy: Ymlaen

en: Taxonomy
cy: Tacsonomi

en: Advanced options
cy: Dewisiadau uwch

en: Reset
cy: Ailosod

en: Feed
cy: Porth

en: Taxonomy term
cy: Term tacsonomi

en: Path
cy: Llwybr

en: key
cy: allwedd

en: Updated
cy: Newidwyd

en: Picture
cy: Darlun

en: Created
cy: Wedi ei greu

en: All
cy: I gyd

en: Active
cy: Gweithredol

en: Block
cy: Bloc

en: Page
cy: Tudalen

en: Off
cy: I ffwrdd

en: Roles
cy: Swyddogaethau

en: Published
cy: Wedi ei gyhoeddi

en: Filter
cy: Hidlydd

en: Promoted to front page
cy: Hyrwyddo i dudalen blaen

en: Sticky at top of lists
cy: Yn ludiog ar frig y rhestr

en: Last access
cy: Mynediad diwethaf

en: Items
cy: Eitemau

en: Authored by
cy: Wedi ei awduro gan

en: Role
cy: Swyddogaeth

en: Users
cy: Defnyddwyr

en: Anonymous
cy: Anhysbys

en: Sort by
cy: Dosbarthu drwy

en: Authored on
cy: Wedi ei awduro ar

en: Member for
cy: Aelod o

en: People
cy: Pobl

en: Blocked
cy: Wedi blocio

en: Permissions
cy: Hawliau

en: Apply
cy: Ceisio

en: Block description
cy: Disgrifiad bloc

en: Offset
cy: Ongli

en: Google Analytics
cy: Dadansoddiad Gwgl

en: Items per page
cy: Eitemau pob tudalen

en: ‹‹
cy: <<

en: ››
cy: >>
