Varbase Core (8.x-8.3) - en to ja translation catalogue (98 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Status
ja: 状態

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Username
ja: ユーザー名

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Language
ja: 言語

en: more
ja: 続き

en: On
ja: オン

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Reset
ja: リセット

en: Feed
ja: フィード

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Archive
ja: アーカイブ

en: hidden
ja: 非表示

en: Path
ja: パス

en: key
ja: キー

en: Updated
ja: 更新

en: Layout
ja: レイアウト

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Created
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Add content
ja: コンテンツを追加

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Off
ja: オフ

en: Roles
ja: 役割

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Sticky at top of lists
ja: リスト上部に固定

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Items
ja: アイテム

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Desc
ja: 降順

en: Role
ja: 役割

en: Users
ja: ユーザー

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: Token
ja: トークン

en: Member for
ja: ユーザー登録から

en: author
ja: 投稿者

en: People
ja: ユーザー

en: Blocked
ja: ブロック

en: Permissions
ja: 権限

en: Changed
ja: 変更済

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Apply
ja: 適用

en: Block description
ja: ブロックの説明

en: Copyright
ja: 著作権

en: Offset
ja: オフセット

en: About
ja: アバウト

en: Default theme
ja: デフォルトテーマ

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Meta tags
ja: メタタグ

en: Frontpage
ja: フロントページ

en: Google Analytics
ja: Google アナリティクス

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: All content
ja: すべてのコンテンツ

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: Monthly archive
ja: マンスリーアーカイブ

en: No front page content has been created yet.
ja: フロントページ向けコンテンツはまだ作成されていません。

en: Find and manage content.
ja: コンテンツの検索と管理。

en: No people available.
ja: 利用可能なユーザーがいません。

en: Make it at least 6 characters
ja: 少なくとも6文字以上にしてください

en: Find and manage people interacting with your site.
ja: サイトにアクセスするユーザーの抽出と管理

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Select any filter and click on Apply to see results
ja: フィルターを選択して適用をクリックし、結果を表示

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ja: ユーザーアカウント、ロール、権限の管理をします。

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: The time that the node was created.
ja: ノードが作成された日時。

en: The time that the node was last edited.
ja: ノードが最後に更新された日時。

en: The time that the custom block was last edited.
ja: カスタムブロックが最後に編集された時間。

en: Lists (Views)
ja: リスト (Views)

en: A brief description of your block.
ja: ブロックの簡潔な説明。

en: The username of the content author.
ja: コンテンツ投稿者のユーザー名。

en: Basic block
ja: 基本ブロック

en: A basic block contains a title and a body.
ja: 基本ブロックはタイトルと本文を持ちます。

en: All content, by month.
ja: 月ごとの全てのコンテンツ

en: All content promoted to the front page.
ja: フロントページに掲載されている全てのコンテンツ

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ja: 特定のタクソノミータームに所属するコンテンツ。

en: Find and manage content
ja: コンテンツの検索と管理

en: Welcome to [site:name]
ja: [site:name]へようこそ

en: Name or email contains
ja: 名前またはメールアドレスが以下を含む
