Varbase Core (9.0.12) - en to ro translation catalogue (98 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: Previous
ro: Anterior

en: Next
ro: Următor

en: Status
ro: Stare

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Content
ro: Conținut

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Author
ro: Autor

en: List
ro: Listă

en: Language
ro: Limba

en: more
ro: mai multe

en: On
ro: Pornit

en: Taxonomy
ro: Taxonomie

en: Advanced options
ro: Opțiuni avansate

en: Reset
ro: Resetează

en: Feed
ro: Flux

en: Taxonomy term
ro: Termen taxonomie

en: Archive
ro: Arhivă

en: hidden
ro: ascuns

en: Path
ro: Cale

en: key
ro: cheie

en: Updated
ro: Actualizat

en: Layout
ro: Prezentare

en: Picture
ro: Imagine

en: Content type
ro: Tip conținut

en: Created
ro: Creat

en: All
ro: Toate

en: Active
ro: Activ

en: Add content
ro: Adăugați conținut

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: Off
ro: Oprit

en: Roles
ro: Roluri

en: Published
ro: Publicat

en: Filter
ro: Filtru

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Sticky at top of lists
ro: Lipicios în capul listelor

en: Last access
ro: Ultima accesare

en: Items
ro: Articole

en: Authored by
ro: Autor

en: Desc
ro: Descendent

en: Role
ro: Rol

en: Users
ro: Utilizatori

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Authored on
ro: Scris pe

en: Token
ro: Simbol

en: Member for
ro: Membru pentru

en: author
ro: autor

en: People
ro: Persoane

en: Blocked
ro: Blocat

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: Changed
ro: Schimbat

en: ‹ Previous
ro: ‹ Anterior

en: Next ›
ro: Următor ›

en: Unpublished
ro: Nepublicat

en: Apply
ro: Aplică

en: Block description
ro: Descrierea blocului

en: Offset
ro: Decalaj

en: About
ro: Despre

en: Default theme
ro: Tema implicită

en: No content available.
ro: Nu este conținut disponibil.

en: Frontpage
ro: Prima pagină

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Your virtual face or picture.
ro: Fața virtuală sau poza dumneavoastră.

en: All content
ro: Tot conținutul

en: Published status
ro: Statusul publicat

en: Monthly archive
ro: Arhivă lunară

en: No front page content has been created yet.
ro: Încă nu există conținut creat pentru prima pagină.

en: Find and manage content.
ro: Găsire și administrare conținut

en: No people available.
ro: Nici o persoană disponibilă.

en: Make it at least 6 characters
ro: Introduceți cel puțin 6 caractere

en: Find and manage people interacting with your site.
ro: Identificați și administrați utilizatorii sitului dumneavoastră.

en: Basic page
ro: Pagină simplă

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ro: Folosiți <em>pagini simple</em> pentru conținut static, cum ar fi o pagină 'Despre noi'.

en: Select any filter and click on Apply to see results
ro: Selectați orice filtru și faceți clic pe Aplică pentru a vedea rezultatele

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ro: Gestionați conturile de utilizator, rolurile și permisiunile.

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: Administer account settings
ro: Administrați setările contului

en: The time that the node was created.
ro: Momentul în care nodul a fost creat.

en: The time that the node was last edited.
ro: Momentul în care nodul a fost editat ultima dată.

en: The time that the custom block was last edited.
ro: Momentul în care blocul personalizat a fost editat ultima dată.

en: Lists (Views)
ro: Liste (Vizualizări)

en: A brief description of your block.
ro: O scurtă descriere a blocului.

en: The username of the content author.
ro: Numele de utilizator al autorului conținutului.

en: Basic block
ro: Bloc de bază

en: A basic block contains a title and a body.
ro: Un bloc de bază conține un titlu și un conținut.

en: All content, by month.
ro: Tot conținutul, după lună.

en: All content promoted to the front page.
ro: Tot conținutul a fost promovat pe prima pagină.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ro: Conținut aparținând unui anumit termen dintr-o taxonomie.

en: Find and manage content
ro: Găsire și administrare conținut

en: Welcome to [site:name]
ro: Bine ați venit la [site:name]

en: Name or email contains
ro: Numele sau emailul conține
