Varbase Core (9.0.15) - en to pl translation catalogue (102 entries)

en: Title
pl: Tytuł

en: Body
pl: Treść

en: Previous
pl: Poprzednie

en: Next
pl: Dalej

en: Operations
pl: Operacje

en: Content
pl: Zawartość

en: Username
pl: Nazwa użytkownika

en: Author
pl: Autor

en: List
pl: Lista

en: Language
pl: Język

en: more
pl: więcej

en: On
pl: Włączony

en: Taxonomy
pl: Kategorie

en: Advanced options
pl: Zaawansowane ustawienia

en: Reset
pl: Resetuj

en: Feed
pl: Zasób

en: Taxonomy term
pl: Termin taksonomii

en: Archive
pl: Archiwizuj

en: hidden
pl: nie pokazuj

en: Path
pl: Ścieżka

en: key
pl: klucz

en: Updated
pl: Uaktualniono

en: Layout
pl: Układ

en: Picture
pl: Obraz

en: Content type
pl: Rodzaj zawartości

en: Created
pl: Utworzono

en: All
pl: Wszystko

en: Active
pl: Aktywne

en: Add content
pl: Dodaj treść

en: Block
pl: Blok

en: Page
pl: Strona

en: Off
pl: Wyłączony

en: Roles
pl: Role

en: Published
pl: Opublikowane

en: Filter
pl: Filtr

en: Promoted to front page
pl: Promowany na stronie głównej

en: Sticky at top of lists
pl: Przyklejony na górze listy

en: Last access
pl: Ostatni dostęp

en: Items
pl: Elementy

en: Authored by
pl: Autor

en: Desc
pl: Malejąco

en: Role
pl: Rola

en: Users
pl: Użytkownicy

en: Anonymous
pl: Anonim

en: Sort by
pl: Sortuj po

en: Authored on
pl: Data dodania

en: Token
pl: Wzorzec

en: Member for
pl: Posiada konto przez

en: author
pl: autor

en: People
pl: Ludzie

en: Blocked
pl: Zablokowany

en: Permissions
pl: Uprawnienia

en: Changed
pl: Zmieniono

en: ‹ Previous
pl: ‹ Poprzednia

en: Next ›
pl: Następna ›

en: Unpublished
pl: Nieopublikowany

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Block description
pl: Opis bloku

en: Create Content
pl: Utwórz zawartość

en: Offset
pl: Przesunięcie

en: Site Content
pl: Zawartość strony

en: About
pl: O stronie

en: Default theme
pl: Domyślna skórka

en: No content available.
pl: Brak zawartości.

en: Meta tags
pl: Tagi meta

en: Frontpage
pl: Strona główna

en: Items per page
pl: Elementów na stronę

en: - All -
pl: - Wszystko -

en: « First
pl: « Pierwsza

en: Last »
pl: Ostatnia »

en: Your virtual face or picture.
pl: Twoje zdjęcie lub obraz.

en: All content
pl: Wszystkie treści

en: Published status
pl: Status publikacji

en: Monthly archive
pl: Archiwum miesięczne

en: No front page content has been created yet.
pl: Nie opublikowano jeszcze żadnej treści na stronie głównej.

en: Find and manage content.
pl: Wyszukiwanie i zarządzanie zawartością.

en: No people available.
pl: Brak dostępnych osób.

en: Make it at least 6 characters
pl: Użyj co najmniej 6 znaków

en: Find and manage people interacting with your site.
pl: Wyszukiwanie i zarządzanie ludźmi korzystającymi z serwisu.

en: Basic page
pl: Prosta strona

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pl: Użyj <em>prostych stron</em> dla Twoich statycznych treści, takich jak strona 'O nas'.

en: Select any filter and click on Apply to see results
pl: Wybierz dowolny filtr i naciśnij Zastosuj, żeby zobaczyć wyniki.

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
pl: Zarządzanie kontami użytkowników, rolami i uprawnieniami.

en: Asc
pl: Rosnąco

en: Master
pl: Główny

en: Content limited to @limit characters, remaining: <strong>@remaining</strong>
pl: Pozostało znaków: <strong>@remaining</strong>/@limit.

en: Your Account
pl: Twoje konto

en: Administer account settings
pl: Administruj ustawieniami konta

en: The time that the node was created.
pl: Data utworzenia węzła.

en: The time that the node was last edited.
pl: Data ostatniej edycji węzła.

en: The time that the custom block was last edited.
pl: Czas ostatniej edycji własnego bloku.

en: Lists (Views)
pl: Listy (Widoki)

en: A brief description of your block.
pl: Krótki opis twojego bloku.

en: The username of the content author.
pl: Nazwa użytkownika będącego autorem zawartości.

en: Basic block
pl: Prosty blok

en: A basic block contains a title and a body.
pl: Prosty blok zawiera tytuł i treść

en: All content, by month.
pl: Cała zawartość wg miesiąca.

en: All content promoted to the front page.
pl: Wszystkie treści promowane na stronie głównej.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
pl: Zawartość należąca do konkretnego terminu taksonomii

en: Find and manage content
pl: Znajdź i zarządzaj treścią

en: Welcome to [site:name]
pl: Witaj na [site:name]

en: Name or email contains
pl: Nazwa lub email zawiera
