Varbase Core (9.0.27) - en to hi translation catalogue (90 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Status
hi: अवस्था

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Author
hi: लेखक

en: yes
hi: हां

en: List
hi: सूची

en: Language
hi: भाषा

en: more
hi: और भी

en: On
hi: चालू

en: Taxonomy
hi: वर्गीकरण

en: Advanced options
hi: विस्तारित विकल्प

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Feed
hi: फ़ीड

en: Taxonomy term
hi: वर्गीकरण परिभाषा

en: Archive
hi: पुरालेख

en: hidden
hi: छिपा हुआ

en: Path
hi: मार्ग

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Layout
hi: ख़ाका

en: Picture
hi: चित्र

en: Content type
hi: सामग्री प्रकार

en: no
hi: नहीं

en: Created
hi: निर्मित

en: All
hi: सभी

en: Active
hi: सक्रिय

en: Add content
hi: सामग्री जोड़ें

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Good
hi: उत्तम

en: Off
hi: बंद

en: Roles
hi: भूमिका

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Promoted to front page
hi: पहले पृष्ठ पर भेज दिया है |

en: Sticky at top of lists
hi: सूची के शीर्ष पर स्टिकी

en: Last access
hi: अंतिम पहुंच

en: Items
hi: वस्तुएं

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Desc
hi: अवरोही

en: Role
hi: भूमिका

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Authored on
hi: कब लिखा गया

en: Member for
hi: के लिये सदस्य

en: author
hi: लेखक

en: People
hi: कर्मचारी

en: Blocked
hi: बंद

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: Changed
hi: बदल गया

en: ‹ Previous
hi: ‹ पिछला

en: Next ›
hi: अगला ›

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Password strength:
hi: पासवर्ड की मजबूती:

en: Apply
hi: लागू करें

en: Block description
hi: ब्लॉक की व्याख्या

en: About
hi: के बारे में

en: Frontpage
hi: मुखपृष्ठ

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Strong
hi: तगडा

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: Your virtual face or picture.
hi: आपका आभासी चेहरा या तस्वीर।

en: All content
hi: सभी सामग्री

en: Monthly archive
hi: मासिक पुरालेख

en: No front page content has been created yet.
hi: कोई फ्रंट पेज की सामग्री अभी तक नहीं बनाई गई है.

en: Add lowercase letters
hi: छोटे अक्षरों में जोड़ें

en: Add uppercase letters
hi: अपरकेस अक्षरों में जोड़ें

en: Add numbers
hi: संख्या जोड़ें

en: Weak
hi: कमज़ोर

en: Find and manage people interacting with your site.
hi: अपनी साइट के साथ सहभागिता करने वाले लोगों को ढूंढें और प्रबंधित करें।

en: Basic page
hi: मूल पृष्ठ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
hi: अपनी स्थैतिक सामग्री के लिए <em> मूल पृष्ठ </ em> का उपयोग करें, जैसे कि 'हमारे बारे में' पृष्ठ।

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
hi: उपयोगकर्ता खातों, भूमिकाओं और अनुमतियों का प्रबंधन करें.

en: A brief description of your block.
hi: अापके ब्लॉक का एक संक्षिप्त विवरण

en: Basic block
hi: बेसिक ब्लॉक

en: A basic block contains a title and a body.
hi: एक बुनियादी ब्लॉक में एक शीर्षक और एक बॉडी होता है।

en: All content, by month.
hi: सभी सामग्री, महीने के हिसाब से।

en: All content promoted to the front page.
hi: सभी सामग्री फ्रंट पेज पर प्रचारित की गई।

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
hi: एक निश्चित वर्गीकरण शब्द से संबंधित सामग्री।

en: Find and manage content
hi: सामग्री ढूंढें और प्रबंधित करें

en: Welcome to [site:name]
hi: [site:name] पर आपका स्‍वागत है

en: Name or email contains
hi: नाम या ईमेल में है
