Varbase Core (9.0.5) - en to cs translation catalogue (74 entries)

en: Title
cs: Nadpis

en: Previous
cs: Předchozí

en: Next
cs: Další

en: Status
cs: Stav

en: Operations
cs: Operace

en: Content
cs: Obsah

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Author
cs: Autor

en: List
cs: Seznam

en: Language
cs: Jazyk

en: more
cs: více

en: Taxonomy
cs: Kategorie

en: Feed
cs: Zdroj

en: Taxonomy term
cs: Termín taxonomie

en: Archive
cs: Archiv

en: hidden
cs: skryto

en: Path
cs: Cesta

en: key
cs: klíč

en: Updated
cs: Aktualizováno

en: Content type
cs: Typ obsahu

en: Created
cs: Vytvořeno

en: All
cs: Vše

en: Active
cs: Aktivní

en: Add content
cs: Přidat obsah

en: Block
cs: Blok

en: Page
cs: Stránka

en: Roles
cs: Role

en: Published
cs: Zveřejněno

en: Filter
cs: Filtr

en: Last access
cs: Poslední přístup

en: Items
cs: Položky

en: Desc
cs: Sestupně

en: Users
cs: Uživatelé

en: Anonymous
cs: Anonym

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: Member for
cs: Účet existuje již

en: author
cs: autor

en: People
cs: Uživatelé

en: Blocked
cs: Zablokován

en: Permissions
cs: Oprávnění

en: ‹ Previous
cs: ‹ Předchozí

en: Next ›
cs: Následující ›

en: Unpublished
cs: Skryto

en: Apply
cs: Použít

en: Offset
cs: Posun

en: About
cs: Popis

en: Default theme
cs: Výchozí téma vzhledu

en: No content available.
cs: Žádný obsah není k dispozici.

en: Frontpage
cs: Titulní strana

en: Items per page
cs: Položek na stránku

en: - All -
cs: - Vše -

en: « First
cs: « První

en: Last »
cs: Poslední »

en: All content
cs: Veškerý obsah

en: Published status
cs: Status zveřejnění

en: Monthly archive
cs: Měsíční archiv

en: No front page content has been created yet.
cs: Pro titulní stránku ještě nebyl vytvořen obsah.

en: Find and manage content.
cs: Hledat a spravovat obsah.

en: No people available.
cs: Žádní lidé nejsou k dispozici.

en: Make it at least 6 characters
cs: Prodlužte jej alespoň na 6 znaků

en: Find and manage people interacting with your site.
cs: Hledat a administrovat uživatele webu.

en: Basic page
cs: Základní stránka

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
cs: Pro statický obsah typu "O nás" použijte <em>základní stránky</em>.

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
cs: Spravovat uživatelské účty, role a oprávnění.

en: Asc
cs: Vzestupně

en: Master
cs: Nadřízené

en: A brief description of your block.
cs: Stručný popis vašeho bloku.

en: Basic block
cs: Základní blok

en: A basic block contains a title and a body.
cs: Základní blok obsahuje nadpis a text.

en: All content, by month.
cs: Veškerý obsah, dle měsíce.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
cs: Obsah přiřazený k určitému termínu taxonomie.

en: Find and manage content
cs: Najít a spravovat obsah

en: Welcome to [site:name]
cs: Vítejte na webu [site:name]

en: Name or email contains
cs: Jméno nebo email obsahuje
