Varbase Core (9.1.17) - en to fa translation catalogue (97 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Previous
fa: قبلی

en: Next
fa: بعدی

en: Save configuration
fa: ذخیره پیکربندی

en: Status
fa: وضعیت

en: Operations
fa: عمل ها

en: Content
fa: محتوا

en: Username
fa: نام کاربری

en: Author
fa: نویسنده

en: yes
fa: بله

en: List
fa: سجل

en: Language
fa: زبان

en: more
fa: بیشتر

en: On
fa: روشن

en: Taxonomy
fa: رده بندی

en: Advanced options
fa: گزینه‌های پیشرفته

en: Reset
fa: اعاده

en: Feed
fa: خوراک

en: Taxonomy term
fa: کلمه رده بندی

en: Archive
fa: آرشیو

en: hidden
fa: مخفی

en: Path
fa: مسیر

en: Updated
fa: به‌روز

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: no
fa: خیر

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: All
fa: همه

en: Active
fa: فعال

en: Add content
fa: افزودن محتوا

en: Block
fa: قالبک

en: Page
fa: صفحه

en: Good
fa: خوب

en: Off
fa: خاموش

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Published
fa: منتشر شده

en: Filter
fa: صافی

en: Promoted to front page
fa: ارتقا یافته به صفحه اصلی

en: Sticky at top of lists
fa: چسبیده به بالای سجل

en: Last access
fa: آخرین دسترسی

en: Items
fa: عنصر‌ها

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: ,
fa: ،

en: Desc
fa: نزولی

en: Role
fa: نقش

en: Users
fa: کاربران

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Authored on
fa: تالیف شده در

en: Token
fa: توکن

en: Member for
fa: عضو به مدت

en: author
fa: نویسنده

en: People
fa: افراد

en: Blocked
fa: مسدود شده

en: Permissions
fa: مجوزها

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: ‹ Previous
fa: قبلی>

en: Next ›
fa: >بعدی

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: Password strength:
fa: استحکام رمز:

en: Apply
fa: تایید

en: Block description
fa: توضیحات قالبک

en: Offset
fa: جابجایی

en: About
fa: درباره

en: Default theme
fa: قالب پیشفرض

en: No content available.
fa: هیچ محتوایی در دسترس نیست.

en: Google Analytics
fa: تحلیل‌گر گوگل

en: Items per page
fa: عنصر‌ها در هر صفحه

en: ‹‹
fa: >>

en: ››
fa: <<

en: - All -
fa: - همه -

en: Strong
fa: قوی

en: « First
fa: >>اول

en: Last »
fa: آخر>>

en: All content
fa: تمامی محتوا

en: Published status
fa: وضعیت انتشار

en: Monthly archive
fa: آرشیو ماهیانه

en: No front page content has been created yet.
fa: هنوز هیج محتوایی برای صفحه اول ایجاد نشده است.

en: Find and manage content.
fa: یافتن و اداره محتوا.

en: No people available.
fa: هیچ فردی در دسترس نیست.

en: Add lowercase letters
fa: حروف کوچک اضافه کنید

en: Add uppercase letters
fa: حروف بزرگ اضافه کنید

en: Add numbers
fa: عدد اضافه کنید

en: Add punctuation
fa: علائم نگارشی اضافه کنید

en: Make it different from your username
fa: با نام کاربری‌تان متفاوت باشد

en: Weak
fa: ضعیف

en: Fair
fa: نسبتا خوب

en: Find and manage people interacting with your site.
fa: یافتن و اداره افراد در تعامل با جولانما شما.

en: Basic page
fa: صفحه ساده

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fa: از <em>صفحات ساده</em> برای محتوای ایستا مانند صفحه «درباره ما» استفاده کنید.

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
fa: مدیریت حساب‌های کاربری، نقش‌ها و مجوزها.

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: Lists (Views)
fa: سجلها (نما ها)

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
fa: محتوا متعلق به یک لغت در لغتنامۀ خاص است.

en: Find and manage content
fa: محتویات را پیدا و مدیریت کنید.

en: Welcome to [site:name]
fa: به [site:name] خوش‌‌آمدید

en: Name or email contains
fa: نام یا نشانی پست الکتونیکی شامل
