Varbase Core (9.1.44) - en to ar translation catalogue (84 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Previous
ar: السابق

en: Next
ar: التالي

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: Status
ar: الحالة

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Author
ar: المؤلف

en: yes
ar: نعم

en: List
ar: لائحة

en: Language
ar: اللغة

en: more
ar: المزيد

en: On
ar: في

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Advanced options
ar: الخيارات المتقدمة

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: Archive
ar: الأرشيف

en: hidden
ar: مخفي

en: Path
ar: المسار

en: Updated
ar: التحديث

en: Layout
ar: التنسيق

en: Picture
ar: الصورة

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: no
ar: لا

en: Created
ar: الإنشاء

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Add content
ar: إضافة محتوى

en: Block
ar: الصندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: Good
ar: جيد

en: Off
ar: إيقاف

en: Roles
ar: الأدوار

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: انتقاء

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Sticky at top of lists
ar: مُثَبَّت أعلى القوائم

en: Last access
ar: آخر وصول

en: Items
ar: أخبار

en: Authored by
ar: ألّفه

en: Desc
ar: تنازلي

en: Role
ar: الدور

en: Users
ar: المستخدمين

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Authored on
ar: أُنشِئ يوم

en: Member for
ar: مسجل بالموقع منذ

en: author
ar: مؤلف

en: People
ar: الأشخاص

en: Blocked
ar: ممنوع

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Changed
ar: تم التغير

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Password strength:
ar: درحة تعقيد كلمة المرور :

en: Apply
ar: تطبيق

en: Block description
ar: وصف الصندوق

en: Offset
ar: الإزاحة

en: About
ar: حول

en: Default theme
ar: الحلة الافتراضية

en: No content available.
ar: لا يوجد محتوى.

en: - All -
ar: - الكل -

en: Strong
ar: مهم

en: No front page content has been created yet.
ar: لم يتم حتى الآن إنشاء محتوى للصفحة الرئيسية.

en: Find and manage content.
ar: إيجاد وإدارة المحتوى

en: No people available.
ar: لا يوجد أشخاص.

en: Add lowercase letters
ar: أضف حروف لاتينية صغيرة

en: Add uppercase letters
ar: أضف حروف لاتينية كبيرة

en: Add numbers
ar: أضف أرقام

en: Add punctuation
ar: أضف علامة ترقيم

en: Make it different from your username
ar: اجعله مختلفاً عن اسم المستخدم

en: Weak
ar: ضعيف

en: Fair
ar: مقبول

en: Find and manage people interacting with your site.
ar: بحث وإدارة الأشخاص المتفاعلين مع موقعك.

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ar: استخدم <em>الصفحات الأساسية</em> للمحتوى الثابت، مثل صفحة 'عن الموقع'.

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ar: إدارة حسابات المستخدمين والأدوار والصلاحيات.

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي
