Varbase Core (9.1.44) - en to fr translation catalogue (115 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Status
fr: État

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Author
fr: Auteur

en: yes
fr: oui

en: List
fr: Lister

en: Language
fr: Langue

en: more
fr: plus

en: On
fr: Activé

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Feed
fr: Flux

en: Note:
fr: Note :

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: Archive
fr: Archiver

en: hidden
fr: caché

en: Path
fr: Chemin

en: key
fr: clé

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Layout
fr: Mise en page

en: Picture
fr: Image

en: Content type
fr: Type de contenu

en: no
fr: non

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Add content
fr: Ajouter du contenu

en: Block
fr: Bloc

en: Good
fr: Bien

en: Off
fr: Désactivé

en: Roles
fr: Rôles

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Sticky at top of lists
fr: Epinglé en haut des listes

en: Last access
fr: Dernier accès

en: Items
fr: Éléments

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Role
fr: Rôle

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Sort by
fr: Trier par

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Member for
fr: Membre depuis

en: author
fr: auteur

en: People
fr: Personnes

en: Blocked
fr: Bloqué

en: Permissions
fr: Droits

en: Changed
fr: Modifié

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Password strength:
fr: Sécurité du mot de passe :

en: Apply
fr: Appliquer

en: Block description
fr: Description du bloc

en: Create Content
fr: Ajouter du Contenu

en: Offset
fr: Décalage

en: About
fr: À propos

en: Default theme
fr: Thème par défaut

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Meta tags
fr: Balises meta

en: Frontpage
fr: Page d'accueil

en: @interval ago
fr: Il y a @interval

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Strong
fr: Fort

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Your virtual face or picture.
fr: Votre visage ou image virtuelle.

en: All content
fr: Tout le contenu

en: Published status
fr: Statut de publication

en: Monthly archive
fr: Archive mensuelle

en: No front page content has been created yet.
fr: Aucun contenu de page d'accueil n'a été créé pour l'instant.

en: Find and manage content.
fr: Trouver et gérer le contenu.

en: No people available.
fr: Personne n'est disponible.

en: Add lowercase letters
fr: Ajoutez des lettres minuscules

en: Add uppercase letters
fr: Ajoutez des lettres majuscules

en: Add numbers
fr: Ajoutez des chiffres

en: Add punctuation
fr: Ajoutez des caractères de ponctuation

en: Make it different from your username
fr: Différenciez le de votre nom d'utilisateur

en: Weak
fr: Faible

en: Fair
fr: Correct

en: Find and manage people interacting with your site.
fr: Trouver et gérer les personnes interagissant avec votre site.

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Select any filter and click on Apply to see results
fr: Sélectionner un filtre et cliquer sur Appliquer pour voir les résultats

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
fr: Gérer les comptes utilisateurs, les rôles et les droits.

en: Master
fr: Principal

en: linear
fr: linéaire

en: Content limited to @limit characters, remaining: <strong>@remaining</strong>
fr: Contenu limité à @limit caractères, restant : <strong>@remaining</strong>

en: Administer account settings
fr: Administrer les paramètres du compte

en: The time that the node was created.
fr: L'heure à laquelle le nœud a été créé.

en: The time that the node was last edited.
fr: La date à laquelle le nœud a été modifié pour la dernière fois.

en: The time that the custom block was last edited.
fr: L'heure à laquelle le bloc personnalisé a été modifié pour la dernière fois.

en: Lists (Views)
fr: Listes (Views)

en: A brief description of your block.
fr: Une brève description de votre bloc.

en: The username of the content author.
fr: Le nom d'utilisateur de l'auteur du contenu.

en: Basic block
fr: Bloc simple

en: A basic block contains a title and a body.
fr: Un bloc simple contient un titre et un corps.

en: All content, by month.
fr: Tous les contenus, triés par mois.

en: All content promoted to the front page.
fr: Tout le contenu promu en page d'accueil.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
fr: Contenu associé à un terme de taxonomie donné.

en: Find and manage content
fr: Trouver et gérer le contenu

en: Welcome to [site:name]
fr: Bienvenue sur [site:name]

en: Name or email contains
fr: Nom ou courriel contenant

en: Recommendations to make your password stronger:
fr: Recommandations pour rendre votre mot de passe plus solide :

en: @interval hence
fr: Dans @interval
