Varbase Core (9.1.51) - en to da translation catalogue (109 entries)

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Username
da: Brugernavn

en: Author
da: Forfatter

en: yes
da: ja

en: List
da: Vis

en: Language
da: Sprog

en: more
da: mere

en: On
da: Tilsluttet

en: Taxonomy
da: Taksonomi

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Reset
da: Gendan

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: Archive
da: Arkiv

en: hidden
da: skjult

en: Path
da: Sti

en: key
da: nøgle

en: Updated
da: Opdateret

en: Picture
da: Billede

en: Content type
da: Indholdstype

en: no
da: nej

en: Created
da: Oprettet

en: All
da: Alle

en: Active
da: Aktiv

en: Add content
da: Tilføj indhold

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: Good
da: God

en: Off
da: Afbrudt

en: Roles
da: Roller

en: Published
da: Udgivet

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Sticky at top of lists
da: Klæbrig

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Items
da: Overskrifter

en: Authored by
da: Skrevet af

en: Desc
da: Faldende

en: Role
da: Rolle

en: Users
da: Brugere

en: Anonymous
da: Anonym

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Authored on
da: Skrevet den

en: Token
da: Symbol

en: Member for
da: Medlem i

en: author
da: forfatter

en: People
da: Personer

en: Blocked
da: Blokeret

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Changed
da: Ændret

en: ‹ Previous
da: ‹ Forrige

en: Next ›
da: Næste ›

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: Password strength:
da: Adgangskodekvalitet:

en: Apply
da: Udfør

en: Block description
da: Beskrivelse

en: Offset
da: Forskydning

en: About
da: Om

en: Default theme
da: Standardtema

en: No content available.
da: Der er intet indhold at vise.

en: Meta tags
da: Meta-tags

en: Frontpage
da: Forside

en: @interval ago
da: @interval siden

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Strong
da: Stærk

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Your virtual face or picture.
da: Dit virtuelle ansigt eller billede.

en: All content
da: Alt indhold

en: Published status
da: Publiceringsstatus

en: Monthly archive
da: Månedsarkiv

en: No front page content has been created yet.
da: Der er ikke blevet oprettet forsideindhold endnu.

en: Find and manage content.
da: Find og håndtér indhold.

en: No people available.
da: Ingen personer til rådighed.

en: Add lowercase letters
da: Tilføj små bogstaver

en: Add uppercase letters
da: Tilføj store bogstaver

en: Add numbers
da: Tilføj tal

en: Add punctuation
da: Tilføj specialtegn

en: Make it different from your username
da: Bør være forskelligt fra dit brugernavn

en: Weak
da: Svagt

en: Fair
da: Nogenlunde

en: Find and manage people interacting with your site.
da: Find og håndtér personer som bruger dit site.

en: Basic page
da: Simpel side

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
da: Brug <em>simple sider</em> til dit statiske indhold, som f.eks. en "om os"-side.

en: Select any filter and click on Apply to see results
da: Vælg et filter og klik på Anvend for at se resultater

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
da: Håndtér brugerkonti, roller og tilladelser.

en: Asc
da: Stigende

en: Administer account settings
da: Administrér kontoindsillinger

en: The time that the node was created.
da: Tidspunktet hvor indholdselementet blev oprettet.

en: The time that the node was last edited.
da: Tidspunktet hvor indholdselementet sidst blev redigeret.

en: The time that the custom block was last edited.
da: Tidspunktet hvor den brugerdefinerede blok sidst blev redigeret.

en: Lists (Views)
da: Lister (Views)

en: A brief description of your block.
da: En kort beskrivelse af din blok.

en: The username of the content author.
da: Forfatterens brugernavn.

en: Basic block
da: Simpel blok

en: A basic block contains a title and a body.
da: En simpel blok indeholder en titel og en brødtekst.

en: All content, by month.
da: Alt indhold, efter måned.

en: All content promoted to the front page.
da: Alt indhold som vises på forsiden.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
da: Indhold som er knyttet til en bestemt term.

en: Find and manage content
da: Find og håndtér indhold

en: Welcome to [site:name]
da: Velkommen til [site:name]

en: Name or email contains
da: Navn eller e-mail indeholder

en: Recommendations to make your password stronger:
da: Sådan laver du en mere sikker adgangskode:

en: @interval hence
da: om @interval
