Varbase Core (9.1.52) - en to it translation catalogue (106 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Successivo

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Status
it: Stato

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Username
it: Nome utente

en: Author
it: Autore

en: yes
it: sì

en: List
it: Elenco

en: Language
it: Lingua

en: more
it: altro

en: On
it: Acceso

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Reset
it: Ripristina

en: Taxonomy term
it: Termine della tassonomia

en: Archive
it: Archivio

en: hidden
it: nascosto

en: Path
it: Percorso

en: key
it: chiave

en: Updated
it: Aggiornato

en: Picture
it: Ritratto

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Created
it: Creato

en: All
it: Tutti

en: Active
it: Attivo

en: Add content
it: Aggiungi contenuto

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Good
it: Buono

en: Off
it: Spento

en: Roles
it: Ruoli

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Sticky at top of lists
it: Sempre in cima agli elenchi

en: Last access
it: Ultimo accesso

en: Items
it: Elementi

en: Authored by
it: Creato da

en: Desc
it: Disc

en: Role
it: Ruolo

en: Users
it: Utenti

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Sort by
it: Ordina per

en: Authored on
it: Creato il

en: Member for
it: Iscritto da

en: author
it: autore

en: People
it: Persone

en: Blocked
it: Bloccato

en: Permissions
it: Permessi

en: Changed
it: Modificato

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Password strength:
it: Livello di sicurezza della password:

en: Apply
it: Applica

en: Block description
it: Descrizione del blocco

en: Offset
it: Scostamento

en: About
it: Informazioni

en: Default theme
it: Tema predefinito

en: No content available.
it: Nessun contenuto disponibile.

en: Meta tags
it: Meta tag

en: Frontpage
it: Pagina iniziale

en: @interval ago
it: @interval fa

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Strong
it: Evidenziato

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Your virtual face or picture.
it: Il tuo viso virtuale o la tua immagine.

en: All content
it: Tutti i contenuti

en: Published status
it: Stato pubblicazione

en: Monthly archive
it: Archivio mensile

en: No front page content has been created yet.
it: Non è stato creato alcun contenuto per la prima pagina.

en: Find and manage content.
it: Trova e gestisci contenuti.

en: No people available.
it: Nessuna persona disponibile.

en: Add lowercase letters
it: Aggiungi lettere minuscole

en: Add uppercase letters
it: Aggiungi lettere maiuscole

en: Add numbers
it: Aggiungi numeri

en: Add punctuation
it: Aggiungi punteggiatura

en: Make it different from your username
it: Dovrebbe essere differente dal tuo nome utente

en: Weak
it: Debole

en: Fair
it: Sufficiente

en: Find and manage people interacting with your site.
it: Trova e gestisci le persone che interagiscono con il tuo sito.

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Select any filter and click on Apply to see results
it: Seleziona qualsiasi filtro e clicca su Applica per visualizzare i risultati

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
it: Gestisci profili utente, ruoli e permessi.

en: Master
it: Principale

en: Administer account settings
it: Impostazioni profilo amministrativo

en: The time that the node was created.
it: Data e ora in cui il nodo è stato creato.

en: The time that the node was last edited.
it: Data e ora in cui il nodo è stato modificato l'ultima volta.

en: The time that the custom block was last edited.
it: L'ultima volta che il blocco è stato modificato.

en: Lists (Views)
it: Elenchi (Viste)

en: A brief description of your block.
it: Una breve descrizione del tuo blocco.

en: The username of the content author.
it: Nome utente dell'autore del contenuto.

en: Basic block
it: Blocco base

en: A basic block contains a title and a body.
it: Un blocco di base contiene un titolo e un corpo.

en: All content, by month.
it: Tutti i contenuti, per mese.

en: All content promoted to the front page.
it: Tutti i contenuti promossi in prima pagina.

en: Find and manage content
it: Trova e gestisci contenuti

en: Welcome to [site:name]
it: Benvenuti in [site:name]

en: Name or email contains
it: Nome utente o e-mail contenente
