Media Hero Slider (8.x-7.15) - en to ru translation catalogue (35 entries)

en: On
ru: Вкл

en: Reset
ru: Сбросить

en: Off
ru: Выкл

en: Menu link
ru: Ссылка меню

en: Published
ru: Опубликовано

en: Promoted to front page
ru: Помещено на главную страницу

en: Sticky at top of lists
ru: Закреплять вверху списков

en: URL alias
ru: Синоним URL

en: item
ru: пункт

en: items
ru: объектов

en: Authored by
ru: Автор

en: Desc
ru: По убыванию

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Authored on
ru: Создан в

en: Changed
ru: Изменение

en: Apply
ru: Применить

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Master
ru: Основной

en: Content limited to @limit characters, remaining: <strong>@remaining</strong>
ru: Содержание ограничено до @limit символов, осталось: <strong>@remaining</strong>

en: The time that the node was created.
ru: Время создания материала.

en: The time that the node was last edited.
ru: Время последнего редактирования материала.

en: Slide Content
ru: Содержимое слайда

en: The username of the content author.
ru: Имя пользователя автора содержимого.

en: Slide title
ru: Заголовок слайда

en: <button type="button" data-role="none" class="slick-prev" aria-label="Previous" tabindex="0" role="button">Previous</button>
ru: <button type="button" data-role="none" class="slick-prev" aria-label="Previous" tabindex="0" role="button">Пред.</button>

en: <button type="button" data-role="none" class="slick-next" aria-label="Next" tabindex="0" role="button">Next</button>
ru: <button type="button" data-role="none" class="slick-next" aria-label="Next" tabindex="0" role="button">След.</button>

en: Computed menu link for the node (only available during node saving).
ru: Вычисленная ссылка на меню для материала (доступна только во время сохранения материала).

en: Media Hero Slider requires the slick.min.js library.
            Download it (https://github.com/kenwheeler/slick) and place it in the
            libraries folder (/libraries)
ru: Заглавный Медиа Слайдер требует библиотеку slick.min.js.
            Скачайте её (https://github.com/kenwheeler/slick) и разместите в
            каталоге библиотек (/libraries)

en: Media Hero Slider
ru: Заглавный Медиа Слайдер

en: Slide text
ru: Текст слайда

en: Call for action link
ru: Ссылка призыва к действию

en: Slide media (image/video)
ru: Медиа слайда (изображение/видео)

en: Enter title here
ru: Введите заголовок

en: <p> Media Hero Slider </p>
    <p> There are no slides right now! </p>
    <a class="btn btn-primary hidden-anonymous visible-admin add-slider" href="[site:url]/node/add/varbase_heroslider_media/"> Add One Now </a>
ru: <p> Заглавный Медиа Слайдер </p>
    <p> Здесь пока нет слайдов! </p>
    <a class="btn btn-primary hidden-anonymous visible-admin add-slider" href="[site:url]/node/add/varbase_heroslider_media/"> Добавить Один Сейчас </a>

en: Media Hero Slider Creation
ru: Создание Заглавного Медиа Слайдера
