Varbase Layout Builder (10.0.13) - en to pt translation catalogue (38 entries)

en: Body
pt: Corpo

en: Type
pt: Tipo

en: On
pt: Habilitado

en: Size
pt: Tamanho

en: Reset
pt: Redefinir

en: Image
pt: Imagem

en: Label
pt: Rótulo

en: Section
pt: Seção

en: Created
pt: Criado

en: Page
pt: Página

en: Off
pt: Desligado

en: Menu link
pt: Link de menu

en: Filter
pt: Filtrar

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Sticky at top of lists
pt: Destacado no topo da página

en: Gallery
pt: Galeria

en: Heading
pt: Cabeçalho

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Media
pt: Mídia

en: Desc
pt: Decrescente

en: Template
pt: Modelo

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Authored on
pt: Escrito em

en: Changed
pt: Alterado

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Operations links
pt: Links de operações

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Section @section
pt: Seção @section

en: Content limited to @limit characters, remaining: <strong>@remaining</strong>
pt: Conteúdo limitado a @limit caracteres, restam: <strong>@remaining</strong>

en: The time that the node was created.
pt: A hora em que o node foi criado.

en: The time that the node was last edited.
pt: A hora em que node foi editado pela última vez.

en: The username of the content author.
pt: O nome de usuário do autor do conteúdo.

en: Computed menu link for the node (only available during node saving).
pt: Link de menu computado para o node (disponível apenas durante a gravação do node).
