Varbase Layout Builder (10.1.0-beta13) - en to fr translation catalogue (45 entries)

en: Body
fr: Corps

en: Disabled
fr: Désactivé

en: On
fr: Activé

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Size
fr: Taille

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Outline
fr: Structure

en: Label
fr: Libellé

en: Layout
fr: Mise en page

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Created
fr: Créé

en: Off
fr: Désactivé

en: Menu link
fr: Lien du menu

en: Filter
fr: Filtrer

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Sticky at top of lists
fr: Epinglé en haut des listes

en: Gallery
fr: Galerie

en: Heading
fr: Entête

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Colors
fr: Couleurs

en: Color
fr: Couleur

en: Template
fr: Gabarit

en: Sort by
fr: Trier par

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Changed
fr: Modifié

en: Sizes
fr: Tailles

en: Offset
fr: Décalage

en: Target
fr: Cible

en: Container width
fr: Largeur du conteneur

en: Full width
fr: Pleine largeur

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Operations links
fr: Liens d'actions

en: Master
fr: Principal

en: Content limited to @limit characters, remaining: <strong>@remaining</strong>
fr: Contenu limité à @limit caractères, restant : <strong>@remaining</strong>

en: Heading 2
fr: Titre 2

en: Heading 3
fr: Titre 3

en: The time that the node was created.
fr: L'heure à laquelle le nœud a été créé.

en: The time that the node was last edited.
fr: La date à laquelle le nœud a été modifié pour la dernière fois.

en: The username of the content author.
fr: Le nom d'utilisateur de l'auteur du contenu.

en: Computed menu link for the node (only available during node saving).
fr: Lien de menu calculé pour le nœud (disponible uniquement pendant l'enregistrement du nœud).
