Varbase Layout Builder (10.1.0-beta9) - en to pt translation catalogue (43 entries)

en: Body
pt: Corpo

en: Type
pt: Tipo

en: Disabled
pt: Desativado

en: On
pt: Ligado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Size
pt: Tamanho

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: Outline
pt: Estrutura

en: Label
pt: Etiqueta

en: Section
pt: Secção

en: Created
pt: Criado

en: Page
pt: Página

en: Off
pt: Desligado

en: Menu link
pt: Ligação de Menu

en: Filter
pt: Filtro

en: Promoted to front page
pt: Promovido à página principal

en: Sticky at top of lists
pt: Destacado no topo das listas

en: Gallery
pt: Galeria

en: Heading
pt: Cabeçalho

en: Authored by
pt: Criado por

en: Colors
pt: Cores

en: Color
pt: Cor

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Authored on
pt: Criado em

en: Changed
pt: Alterado

en: Sizes
pt: Tamanhos

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Target
pt: Destino

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Operations links
pt: Ligações de operações

en: Master
pt: Principal

en: Section @section
pt: Seção  @section

en: The time that the node was created.
pt: Data em que o conteúdo foi criado.

en: The time that the node was last edited.
pt: A hora em que o nó foi editado pela última vez.

en: The username of the content author.
pt: O nome de utilizador do autor do conteúdo.

en: Computed menu link for the node (only available during node saving).
pt: Ligação do menu calculado para o nó (disponível apenas durante a gravação do nó).
