Varbase Media (10.0.0-rc3) - en to uk translation catalogue (107 entries)

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: Language
uk: Мова

en: Action
uk: Дія

en: On
uk: Увімкнено

en: File
uk: Файл

en: Advanced options
uk: Розширені параметри

en: Edit
uk: Редагувати

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: Image
uk: Зображення

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: True
uk: Істина

en: Default
uk: Базово

en: Audio
uk: Звук

en: Updated
uk: Оновлено

en: Search keywords
uk: Ключові слова для пошуку

en: Keywords
uk: Ключові слова

en: Upload
uk: Викласти

en: Upload image
uk: Відвантажити зображення

en: Created
uk: Створено

en: All
uk: Все

en: Page
uk: Сторінка

en: Off
uk: Вимкнено

en: Published
uk: Опубліковано

en: Filter
uk: Фільтр

en: URL alias
uk: URL-синонім

en: Gallery
uk: Галерея

en: Items
uk: Елементи

en: Authored by
uk: Автор

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Media
uk: Медіа

en: Widget
uk: Віджет

en: Desc
uk: Спад

en: Table
uk: Таблиця

en: Provider
uk: Постачальник

en: Original
uk: Оригінал

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Authored on
uk: Створено

en: Token
uk: Замінник

en: Browser
uk: Браузер

en: author
uk: автор

en: Video
uk: Відео

en: Changed
uk: Змінено

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: Grid
uk: Сітка

en: Editor
uk: Редактор

en: Autoplay
uk: Автозапуск

en: The directory %directory does not exist.
uk: Каталогу %directory не існує.

en: Offset
uk: Зміщення

en: Newest first
uk: Найновіші спочатку

en: Embed
uk: Вбудоване

en: Embed Code
uk: Приклад коду

en: Image Browser
uk: Оглядач зображень

en: Maximum height
uk: Максимальна висота

en: Maximum width
uk: Максимальна ширина

en: Tweet
uk: Твіт

en: Sort options
uk: Параметри впорядкування

en: Submit button text
uk: Текст кнопки надсилання

en: - All -
uk: - Усе -

en: Publishing status
uk: Стан публікації

en: The directory %directory is not writable.
uk: Каталог %directory недоступний для запису.

en: Apply filters
uk: Застосувати фільтри

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Library
uk: Бібліотека

en: Full content
uk: Повний вміст

en: Select any filter and click on Apply to see results
uk: Щоб побачити результат, виберіть довільний фільтр і натисніть "Застосувати"

en: No media available.
uk: Мультимедійних файлів не знайдено.

en: Media Library
uk: Медіатека

en: Asc
uk: Зрост

en: Master
uk: Головне

en: Content limited to @limit characters, remaining: <strong>@remaining</strong>
uk: Обмеження матеріалу у символах - @limit, залишилось - <strong>@remaining</strong>

en: Media type
uk: Тип носія

en: Instagram posts.
uk: Дописи в Instagram.

en: Select media
uk: Вибрати медіа

en: Media Image
uk: Медіа-зображення

en: Media library
uk: Медіатека

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
uk: Невдала автоматична спроба створення цього каталогу, можливо через проблеми з правами. Щоб продовжити процес встановлення, необхідно або створити цей каталог та змінити права доступу вручну, або впевнитись, що інсталятор має відповідні права на його створення. Додаткова інформація в файлі INSTALL.txt або у <a href=":handbook_url">онлайновому довіднику</a>.

en: Delete media
uk: Видалити медіа

en: Media name
uk: Назва медіа

en: Save media
uk: Зберегти медіа

en: Publish media
uk: Опублікувати медіа

en: Unpublish media
uk: Зняти з публікації медіа

en: Find and manage media.
uk: Пошук медіа та керування ними.

en: The user ID of the author.
uk: Ідентифікатор користувача, що є автором.

en: The thumbnail of the media item.
uk: Мініатюра для об'єкту медіа.

en: The time the media item was created.
uk: Час створення медіа-об'єкта.

en: The time the media item was last edited.
uk: Час останнього редагування медіа-об'єкта.

en: Use local files for reusable media.
uk: Використовувати локальні файли для багаторазових медіа.

en: Use local images for reusable media.
uk: Використовувати локальні зображення для багаторазових медіа.

en: A locally hosted audio file.
uk: Локально розміщуваний аудіофайл.

en: A locally hosted video file.
uk: Локально розміщуваний відеофайл.

en: Name (A-Z)
uk: Назва (А - Я)

en: Name (Z-A)
uk: Назва (Я - А)

en: Remote video
uk: Віддалене відео

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
uk: Віддалено розміщуване відео з YouTube або Vimeo.

en: Allows users to browse and administer media items
uk: Дозвіл користувачам оглядати та редагувати медіа-об'єкти

en: Edit {{ name }}
uk: Редагувати {{ name }}

en: Widget (table)
uk: Віджет (таблиця)

en: Delete {{ name }}
uk: Видалити {{ name }}
