Varbase Media (10.0.0-rc5) - en to tr translation catalogue (88 entries)

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Language
tr: Dil

en: Action
tr: Eylem

en: On
tr: Açık

en: File
tr: Dosya

en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Edit
tr: Düzenle

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Image
tr: Resim

en: Name
tr: İsim

en: Preview
tr: Ön izleme

en: True
tr: Doğru

en: Default
tr: Varsayılan

en: Audio
tr: Ses

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Search keywords
tr: Anahtar sözcükleri ara

en: Keywords
tr: Anahtar kelimeler

en: Upload
tr: Yükle

en: Upload image
tr: Görsel yükle

en: Created
tr: Oluşturulma

en: All
tr: Tümü

en: Page
tr: Sayfa

en: Off
tr: Kapalı

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: URL alias
tr: URL takma adları

en: Items
tr: Öğeler

en: Authored by
tr: Yazan

en: Thumbnail
tr: Küçük görsel

en: Media
tr: Medya

en: Widget
tr: Arayüz kontrolü (widget)

en: Desc
tr: Azalan

en: Table
tr: Tablo

en: Provider
tr: Sağlayıcı

en: Original
tr: Orjinal

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: Token
tr: Simge

en: Browser
tr: Tarayıcı

en: author
tr: yazar

en: Changed
tr: Değişti

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Grid
tr: Izgara

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: Autoplay
tr: Otomatik oynatma

en: The directory %directory does not exist.
tr: %directory dizini bulunamadı.

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Newest first
tr: Önce en yeniler

en: Embed
tr: Göm

en: Maximum height
tr: En fazla yükseklik

en: Maximum width
tr: En fazla genişlik

en: Submit button text
tr: Gönder Düğmesi Metni

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Publishing status
tr: Yayımlanma durumu

en: The directory %directory is not writable.
tr: %directory dizini yazılabilir değil.

en: Apply filters
tr: Filtreleri uygula

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Library
tr: Kütüphane

en: Full content
tr: Tüm içerik

en: Select any filter and click on Apply to see results
tr: Herhangi bir süzgeç seçin ve sonuçları görmek için Uygula'ya tıklayın

en: No media available.
tr: Ortam yok.

en: Media Library
tr: Medya Kütüphanesi

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Load More
tr: Daha Fazla Getir

en: Media type
tr: Medya tipi

en: Select media
tr: Medya seç

en: Media Image
tr: Medya Resmi

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
tr: Büyük olasılıkla bir izin sorunu nedeniyle, bu dizini oluşturma otomatik girişimi başarısız oldu. Kuruluma devam etmek için, dizini oluşturun ve dizinin izinlerini manuel olarak değiştirin ya da kurulum programının bunu otomatik olarak oluşturma izni bulunduğundan emin olun. Daha fazla bilgi için INSTALL.txt dosyasına ya da <a href=":handbook_url">çevrimiçi elkitabına</a> bakın.

en: Delete media
tr: Ortamı sil

en: Media name
tr: Medya adı

en: Save media
tr: Ortamı kaydet

en: Publish media
tr: Ortamı yayımla

en: Unpublish media
tr: Ortamı yayından kaldır

en: The user ID of the author.
tr: Yazarın kullanıcı ID'si.

en: A locally hosted audio file.
tr: Yerel olarak barındırılan bir ses dosyası.

en: A locally hosted video file.
tr: Yerel olarak barındırılan bir video dosyası.

en: Name (A-Z)
tr: Ad (A-Z)

en: Name (Z-A)
tr: Ad (Z-A)

en: Remote video
tr: Uzak video
