Varbase Media (10.1.1) - en to ar translation catalogue (81 entries)

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Language
ar: اللغة

en: Action
ar: إجراء

en: On
ar: في

en: File
ar: ملف

en: Advanced options
ar: الخيارات المتقدمة

en: Edit
ar: تحرير

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Image
ar: الصورة

en: Name
ar: الاسم

en: Preview
ar: معاينة

en: True
ar: صحيح

en: Default
ar: الافتراضي

en: Audio
ar: الصوت

en: Updated
ar: التحديث

en: Search keywords
ar: الكلمات المفتاحية للبحث

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: Upload
ar: رفع

en: Upload image
ar: ارفع صورة

en: Created
ar: الإنشاء

en: All
ar: الكل

en: Page
ar: الصفحة

en: Off
ar: إيقاف

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: انتقاء

en: URL alias
ar: بديل المسار

en: Items
ar: أخبار

en: Authored by
ar: ألّفه

en: Thumbnail
ar: النسخة المصغرة

en: Media
ar: ميديا

en: Widget
ar: عنصر إدخال

en: Desc
ar: تنازلي

en: Table
ar: جدول

en: Provider
ar: المزود

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Authored on
ar: أُنشِئ يوم

en: Browser
ar: المتصفّح

en: author
ar: مؤلف

en: Video
ar: فيديو

en: Changed
ar: تم التغير

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Grid
ar: شبكة

en: Editor
ar: محرر

en: Audio file
ar: ملف الصوت

en: Autoplay
ar: تشغيل آلي

en: The directory %directory does not exist.
ar: المجلد %directory غير موجود.

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Newest first
ar: الأحدث أولاً

en: Embed
ar: تضمين

en: Maximum height
ar: أقصى ارتفاع

en: Maximum width
ar: أقصى عرض

en: Video file
ar: ملف الفيديو

en: Submit button text
ar: نص زر الإرسال

en: - All -
ar: - الكل -

en: Publishing status
ar: حالة النشر

en: The directory %directory is not writable.
ar: لا يمكن الكتابة في الدليل %directory.

en: Apply filters
ar: عمل تصفية

en: « First
ar: « الأولى

en: Last »
ar: الأخيرة »

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: No media available.
ar: لا توجد وسائط متاحة.

en: Video URL
ar: رابط الفيديو (URL)

en: Media Library
ar: مكتبة الوسائط

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي

en: Media Image
ar: صورة الوسائط

en: Media library
ar: مكتبة الوسائط

en: A locally hosted audio file.
ar: ملف صوتي مستضاف محلياً (داخلياً).

en: A locally hosted video file.
ar: ملف فيديو مستضاف محلياً (داخلياً).

en: Name (A-Z)
ar: الاسم (أ-ي)

en: Name (Z-A)
ar: الاسم (ي-أ)

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
ar: مقطع فيديو مستضاف عن بُعد من YouTube أو Vimeo.

en: Edit {{ name }}
ar: تحرير {{ name }}

en: Delete {{ name }}
ar: حذف {{ اسم }}
