Varbase Media (8.x-6.6) - en to ja translation catalogue (90 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Operations
ja: 操作

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Language
ja: 言語

en: On
ja: オン

en: File
ja: ファイル

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Image
ja: 画像

en: Name
ja: 名前

en: Preview
ja: プレビュー

en: True
ja: TRUE

en: Default
ja: デフォルト

en: Audio
ja: オーディオ

en: Updated
ja: 更新

en: Search keywords
ja: 検索キーワード

en: Keywords
ja: キーワード

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload image
ja: 画像アップロード

en: Created
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Page
ja: ページ

en: Off
ja: オフ

en: Published
ja: 掲載

en: URL alias
ja: URLエイリアス

en: Items
ja: アイテム

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Media
ja: メディア

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Desc
ja: 降順

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Original
ja: オリジナル

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: Token
ja: トークン

en: Browser
ja: ブラウザー

en: Video
ja: ビデオ

en: Changed
ja: 変更済

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Apply
ja: 適用

en: Offset
ja: オフセット

en: Newest first
ja: 新しい順

en: Embed
ja: エンベッド

en: Image Browser
ja: 画像ブラウザー

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
ja: このテキストは音声読み上げソフトや検索エンジン、画像が読み込めない時に利用されます。

en: Submit button text
ja: 送信ボタンのテキスト

en: Media Browser
ja: メディアブラウザー

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
ja: このタイトルは画像の上にマウスを置いた時、ツールチップに表示されます。

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Library
ja: ライブラリー

en: Alternative text
ja: 代替テキスト

en: Full content
ja: 全文

en: Select any filter and click on Apply to see results
ja: フィルターを選択して適用をクリックし、結果を表示

en: No media available.
ja: 利用可能なメディアがありません。

en: Media Library
ja: メディアライブラリー

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Media type
ja: メディアタイプ

en: Select media
ja: メディアを選択

en: Media Image
ja: メディア画像

en: Media library
ja: メディアライブラリー

en: Delete media
ja: メディアを削除

en: Media name
ja: メディア名

en: Entity Browser
ja: エンティティブラウザー

en: Save media
ja: メディアを保存

en: Publish media
ja: メディアを掲載

en: Unpublish media
ja: メディアを非掲載

en: The user ID of the author.
ja: 作成者のユーザーID。

en: The thumbnail of the media item.
ja: メディアアイテムのサムネイル。

en: The time the media item was created.
ja: メディアアイテムの作成日時。

en: The time the media item was last edited.
ja: メディアアイテムの最終更新日時。

en: Use local files for reusable media.
ja: サーバー内に保存されたファイルを再利用可能なメディアとして使います。

en: Use local images for reusable media.
ja: サーバー内に保存された画像を再利用可能なメディアとして使います。

en: A locally hosted audio file.
ja: サーバー内に保存されたオーディオファイル

en: A locally hosted video file.
ja: サーバー内に保存された動画ファイル

en: Name (A-Z)
ja: 名前（昇順）

en: Name (Z-A)
ja: 名前（降順）

en: Remote video
ja: 外部の動画

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
ja: YouTubeかVimeoから提供される外部の動画。
