Varbase Media (9.0.39) - en to nl translation catalogue (87 entries)

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Author
nl: Auteur

en: Language
nl: Taal

en: Action
nl: Actie

en: On
nl: Aan

en: File
nl: Bestand

en: Advanced options
nl: Uitgebreide opties

en: Edit
nl: Bewerken

en: Search
nl: Zoeken

en: Image
nl: Afbeelding

en: Name
nl: Naam

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: True
nl: Waar

en: Default
nl: Standaard

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Search keywords
nl: Zoektermen

en: Keywords
nl: Trefwoorden

en: Upload
nl: Uploaden

en: Upload image
nl: Upload afbeelding

en: Created
nl: Aangemaakt

en: All
nl: Alle

en: Page
nl: Pagina

en: Off
nl: Uit

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: URL alias
nl: URL-alias

en: Gallery
nl: Album

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Thumbnail
nl: Miniatuur

en: Desc
nl: Aflopend

en: Table
nl: Tabel

en: Original
nl: Origineel

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Authored on
nl: Aangemaakt op

en: author
nl: auteur

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: ‹ Previous
nl: ‹ Vorige

en: Next ›
nl: Volgende ›

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: Grid
nl: Raster

en: Editor
nl: Redacteur

en: The directory %directory does not exist.
nl: De map %directory bestaat niet.

en: Newest first
nl: Nieuwste eerst

en: Embed
nl: Inbedden

en: Maximum height
nl: Maximumhoogte

en: Maximum width
nl: Maximumbreedte

en: Sort options
nl: Sorteeropties

en: Submit button text
nl: Tekst voor verzendknop

en: - All -
nl: - Alle -

en: Publishing status
nl: Publicatiestatus

en: The directory %directory is not writable.
nl: Map %directory is niet schrijfbaar.

en: Apply filters
nl: Filters toepassen

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Library
nl: Bibliotheek

en: Cover Image
nl: Omslagafbeelding

en: Full content
nl: Volledige inhoud

en: Select any filter and click on Apply to see results
nl: Selecteer een van de filters en klik op 'Toepassen' om het resultaat te zien

en: No media available.
nl: Geen media beschikbaar.

en: Asc
nl: Oplopend

en: Load More
nl: Meer laden

en: Media type
nl: Mediatype

en: Select media
nl: Media selecteren

en: Media library
nl: Media-bibliotheek

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
nl: Het automatisch aanmaken van deze map is mislukt, waarschijnlijk door een probleem met bestandsrechten. Maak de map handmatig aan met de juiste bestandsrechten, of zorg dat het installatieprogramma de rechten krijgt om de map automatisch aan te maken. Zie voor meer informatie het bestand INSTALL.txt of het <a href=":handbook_url">online handboek</a>.

en: Delete media
nl: Media verwijderen

en: Media name
nl: Medianaam

en: Save media
nl: Media opslaan

en: Publish media
nl: Media publiceren

en: Unpublish media
nl: Media depubliceren

en: Find and manage media.
nl: Media zoeken en beheren.

en: The user ID of the author.
nl: Gebruikers-ID van de auteur.

en: The thumbnail of the media item.
nl: Miniatuur van het media-item.

en: The time the media item was created.
nl: Tijdstip waarop het media-item gemaakt is.

en: The time the media item was last edited.
nl: Tijdstip waarop het media-item het laatst bewerkt is.

en: Use local files for reusable media.
nl: Gebruik lokale bestanden voor herbruikbare media.

en: Use local images for reusable media.
nl: Gebruik lokale afbeeldingen voor herbruikbare media.

en: A locally hosted audio file.
nl: Een audiobestand gehost op deze website.

en: A locally hosted video file.
nl: Een videobestand gehost op deze website.

en: Name (A-Z)
nl: Naam (A-Z)

en: Name (Z-A)
nl: Naam (Z-A)

en: Remote video
nl: Externe video

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
nl: Een externe video van YouTube of Vimeo.

en: Allows users to browse and administer media items
nl: Gebruikers kunnen door media items bladeren en ze beheren

en: Edit {{ name }}
nl: {{ name }} bewerken

en: Widget (table)
nl: Widget (tabel)

en: Delete {{ name }}
nl: {{ name }} verwijderen
