Varbase Media (9.1.13) - en to id translation catalogue (85 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Language
id: Bahasa

en: Action
id: Tindakan

en: On
id: Pada

en: Advanced options
id: Opsi lanjutan

en: Search
id: Pencarian

en: Image
id: Gambar

en: Name
id: Nama

en: Preview
id: Pratinjau

en: True
id: Benar

en: Default
id: Bawaan

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Search keywords
id: Kata kunci pencarian

en: Keywords
id: Kata kunci

en: Upload
id: Unggah

en: Upload image
id: Unggah gambar

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Page
id: Halaman

en: Off
id: Matikan

en: Published
id: Dipublikasikan

en: URL alias
id: Alias URL

en: Items
id: Item

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Thumbnail
id: Miniatur

en: Widget
id: Piranti

en: Table
id: Tabel

en: Provider
id: Penyedia

en: Original
id: Asli

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Browser
id: Peramban

en: author
id: penulis

en: Changed
id: Berubah

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Grid
id: Kotakan

en: Audio file
id: File Audio

en: The directory %directory does not exist.
id: Direktori %directory tidak ditemukan.

en: Offset
id: Letak

en: Newest first
id: Mulai dari terbaru

en: Embed
id: Lekatkan

en: Image Browser
id: Peramban Citra

en: Maximum height
id: Tinggi maksimum

en: Maximum width
id: Lebar maksimum

en: Video file
id: File Video

en: Submit button text
id: Teks tombol kirim

en: - All -
id: - Semua -

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: The directory %directory is not writable.
id: Direktori %directory tidak bisa ditulis.

en: Apply filters
id: Terapkan filters

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Library
id: Pustaka

en: Full content
id: Konten lengkap

en: Select any filter and click on Apply to see results
id: Pilih filter dan klik Apply untuk melihat hasilnya

en: No media available.
id: Media tidak tersedia.

en: Video URL
id: URL video

en: Media Library
id: Perpustakaan Media

en: Asc
id: Urutan turun

en: Media type
id: Jenis media

en: Select media
id: Memilih media

en: Media Image
id: Gambar Media

en: Media library
id: Perpustakaan media

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
id: Upaya otomatis untuk membuat direktori ini gagal, mungkin karena masalah izin. Untuk melanjutkan penginstalan, buatlah direktori tersebut dan ubahlah perijinannya secara manual atau pastikan bahwa installer memiliki ijin untuk membuatnya secara otomatis. Untuk informasi lebih lanjut, lihat INSTALL.txt atau <a href=":handbook_url">buku panduan online</a>.

en: Delete media
id: Hapus media

en: Media name
id: Nama media

en: Save media
id: Simpan media

en: Publish media
id: Menerbitkan media

en: Unpublish media
id: Batalkan publikasi media

en: Find and manage media.
id: Menemukan dan mengelola media.

en: The user ID of the author.
id: ID pengguna dari penulis.

en: The thumbnail of the media item.
id: Thumbnail item media.

en: The time the media item was created.
id: Waktu item media dibuat.

en: The time the media item was last edited.
id: Waktu item media terakhir kali diedit.

en: Use local files for reusable media.
id: Gunakan file lokal untuk media yang dapat digunakan kembali.

en: Use local images for reusable media.
id: Gunakan gambar lokal untuk media yang dapat digunakan kembali.

en: A locally hosted audio file.
id: File audio yang dihosting secara lokal.

en: A locally hosted video file.
id: File video yang dihosting secara lokal.

en: Name (A-Z)
id: Nama (A-Z)

en: Name (Z-A)
id: Nama (Z-A)
