Varbase Media (9.1.18) - en to fr translation catalogue (98 entries)

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Author
fr: Auteur

en: Language
fr: Langue

en: On
fr: Activé

en: File
fr: Fichier

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Name
fr: Nom

en: Preview
fr: Aperçu

en: True
fr: Vrai

en: Default
fr: Par défaut

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Search keywords
fr: Mots-clés de recherche

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Upload
fr: Transférer

en: Upload image
fr: Transferer une image

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Off
fr: Désactivé

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: URL alias
fr: Alias d'URL

en: Gallery
fr: Galerie

en: Items
fr: Éléments

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Media
fr: Média

en: Table
fr: Tableau

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Sort by
fr: Trier par

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Browser
fr: Navigateur

en: author
fr: auteur

en: Video
fr: Vidéo

en: Changed
fr: Modifié

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Grid
fr: Grille

en: Editor
fr: Éditeur

en: Audio file
fr: Fichier audio

en: The directory %directory does not exist.
fr: Le répertoire %directory n'existe pas.

en: Offset
fr: Décalage

en: Newest first
fr: Le plus récent d'abord

en: Embed
fr: Intégré

en: Embed Code
fr: Code intégré

en: Image Browser
fr: Explorateur d'image

en: Maximum height
fr: Hauteur maximum

en: Maximum width
fr: Largeur maximum

en: Video file
fr: Fichier vidéo

en: Sort options
fr: Options de tri

en: Submit button text
fr: Texte du bouton de soumission

en: - All -
fr: - Tout -

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: The directory %directory is not writable.
fr: Le répertoire %directory n'est pas accessible en écriture.

en: Apply filters
fr: Appliquer les filtres

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Cover Image
fr: Image de couverture

en: Full content
fr: Contenu complet

en: Select any filter and click on Apply to see results
fr: Sélectionner un filtre et cliquer sur Appliquer pour voir les résultats

en: No media available.
fr: Aucun média disponible.

en: Video URL
fr: URL de la vidéo

en: Master
fr: Principal

en: Load More
fr: Afficher plus

en: Media type
fr: Type de média

en: Instagram posts.
fr: Contributions Instagram.

en: Select media
fr: Choisir un média

en: Slick carousel
fr: Carrousel Slick

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
fr: Une tentative automatisée de création de ce répertoire a échoué, probablement en raison d'un problème de droits. Pour procéder à l'installation, créez le répertoire et modifiez ses autorisations manuellement ou faîtes en sorte que le programme d'installation dispose des droits pour la création automatique. Pour plus d'informations, consultez INSTALL.txt ou <a href=":handbook_url">le manuel en ligne</a>.

en: Delete media
fr: Suppression de média

en: Media name
fr: Nom du média

en: Save media
fr: Enregistrement de média

en: Publish media
fr: Publication de média

en: Unpublish media
fr: Dépublication de média

en: Find and manage media.
fr: Trouver et gérer des media.

en: The user ID of the author.
fr: L'identifiant (ID) de l'auteur.

en: The thumbnail of the media item.
fr: Vignette de cet élément média.

en: The time the media item was created.
fr: Date à laquelle cet élément de média a été créé.

en: The time the media item was last edited.
fr: Date à laquelle cet élément de média a été modifié.

en: Use local files for reusable media.
fr: Utiliser des fichiers locaux en tant que média réutilisable.

en: Use local images for reusable media.
fr: Utiliser des images locales en tant que média réutilisable.

en: A locally hosted audio file.
fr: Un fichier audio hébergé localement.

en: A locally hosted video file.
fr: Un fichier vidéo hébergé localement.

en: Name (A-Z)
fr: Nom (A-Z)

en: Name (Z-A)
fr: Nom (Z-A)

en: Remote video
fr: Vidéo distante

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
fr: Une vidéo hébergée à distance chez Youtube ou Vimeo.

en: Allows users to browse and administer media items
fr: Permet aux utilisateurs de parcourir et d'administrer des éléments média

en: Edit {{ name }}
fr: Modifier {{ name }}

en: Widget (table)
fr: Widget (tableau)

en: Delete {{ name }}
fr: Supprimer {{ name }}
