Varbase Theme (Bootstrap 5 - SASS) (4.0.0-beta1) - en to id translation catalogue (43 entries)

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: Content
id: Konten

en: Container
id: Kontainer

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: container
id: wadah

en: Help
id: Bantuan

en: Page title
id: Judul halaman

en: Page
id: Halaman

en: Log in
id: Login

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Last
id: Terakhir

en: Close
id: Tutup

en: First
id: Pertama

en: or
id: atau

en: Tabs
id: Tab

en: Reset password
id: Reset kata sandi

en: Next page
id: Halaman berikutnya

en: Go to first page
id: Pergi ke halaman pertama

en: Go to last page
id: Pergi ke halaman terakhir

en: Path to custom logo
id: Lokasi ke logo buatan sendiri

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
id: Jika anda tidak mempunyai file logo pada server, anda bisa menggunakan isian ini untuk mengunggah logo anda.

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Upload logo image
id: Unggah gambar logo

en: Footer bottom
id: Catatan kaki bawah

en: Status messages
id: Pesan status

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Edit account
id: Edit akun

en: Current page
id: Halaman sekarang

en: Previous page
id: Halaman sebelumnya

en: Footer menu
id: Menu footer

en: Forgot your password?
id: Lupa kata sandi Anda?

en: Last page
id: Halaman terakhir

en: Site branding
id: Pencitraan situs

en: First page
id: Halaman pertama

en: Submitted by @author_name on @date
id: Dikirim oleh @author_name pada @date

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: Use the logo supplied by the theme
id: Gunakan logo yang dipasok oleh tema

en: Go to page @key
id: Buka halaman @key
