Varbase Theme (Bootstrap 5 - SASS) (4.0.0-beta3) - en to fr translation catalogue (49 entries)

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Content
fr: Contenu

en: Login
fr: Identifiant

en: Container
fr: Conteneur

en: Containers
fr: Conteneurs

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: container
fr: conteneur

en: Help
fr: Aide

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Log in
fr: Se connecter

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Last
fr: Dernier

en: Close
fr: Fermer

en: First
fr: Premier(e)

en: or
fr: ou

en: Tabs
fr: Onglets

en: Reset password
fr: Réinitialiser le mot de passe

en: Next page
fr: Page suivante

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Path to custom logo
fr: Chemin vers le logo personnalisé

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
fr: Si vous n'avez pas un accès direct aux fichiers sur le serveur, utilisez ce champs pour transférer votre logo.

en: - none -
fr: - aucun -

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Footer top
fr: Haut de pied de page

en: Upload logo image
fr: Transférer le logo

en: Footer bottom
fr: Bas de pied de page

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Register a new account
fr: Créer un nouveau compte

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Edit account
fr: Modifier le compte

en: Current page
fr: Page courante

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Footer menu
fr: Menu Pied de page

en: Forgot your password?
fr: Vous avez perdu votre mot de passe ?

en: Last page
fr: Dernière page

en: Site branding
fr: Identité du site

en: First page
fr: Première page

en: Submitted by @author_name on @date
fr: Soumis par @author_name le @date

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: Use the logo supplied by the theme
fr: Utiliser le logo fourni par le thème

en: Go to page @key
fr: Aller à la page @key
