Volunteer Center (3.0.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (95 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Groups
fr: Groupes

en: Group
fr: Groupe

en: Last updated
fr: Dernière mise à jour

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Resources
fr: Ressources

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: View
fr: Voir

en: Manage
fr: Gérer

en: Volunteers
fr: Bénévoles

en: Text
fr: Texte

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Picture
fr: Image

en: Email
fr: Courriel

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Roles
fr: Rôles

en: Revisions
fr: Versions

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Inactive
fr: Inactif

en: Button
fr: Bouton

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Descending
fr: Descendant

en: Phone Number
fr: Numéro de téléphone

en: Profile
fr: Profil

en: City
fr: Ville

en: State/Province
fr: État/Région/Département

en: Sort by
fr: Trier par

en: Short Description
fr: Description courte

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: Revert
fr: Rétablir

en: Video
fr: Vidéo

en: Revisions for %title
fr: Versions de %title

en: Revision
fr: Version

en: Changed
fr: Modifié

en: Completed
fr: Terminé

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: Apply
fr: Appliquer

en: Canceled
fr: Annulé

en: Postal Code
fr: Code postal

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: About
fr: À propos

en: Sort direction
fr: Sens du tri

en: Delete all revisions
fr: Supprimer toutes les versions

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Your virtual face or picture.
fr: Votre visage ou image virtuelle.

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: Additional Information
fr: Informations supplémentaires

en: Operations links
fr: Liens d'actions

en: My Profile
fr: Mon profil

en: Master
fr: Principal

en: Search by Name
fr: Rechercher par nom

en: Create @type
fr: Créer @type

en: Wide
fr: Large

en: Resource type
fr: Type de ressource

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: Update form
fr: Mettre à jour le formulaire

en: Create referenced entities if they don't already exist
fr: Créer les entités référencées si elles n'existent pas déjà

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: Revision translation affected
fr: Traduction de version impactée

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
fr: Indique si la dernière modification d'une traduction appartient à la version actuelle.

en: @date by @username
fr: @date par @username

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Restricted HTML
fr: HTML restreint

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: @langname revisions for %title
fr: Versions en @langname pour %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la traduction en @language à la version du %revision-date ?

en: Revert content shared among translations
fr: Rétablir le contenu partagé entre les traductions

en: Narrow
fr: Étroit

en: Store new items in
fr: Stocker les nouveaux éléments dans

en: This field has been disabled by the plugin to guarantee the functionality that's expected of it.
fr: Ce champ a été désactivé par le plugin pour garantir la fonctionnalité attendue.

en: File(s)
fr: Fichier(s)

en: ZIP/Postal Code
fr: Code postal
