Volunteer Center (3.0.0-alpha1) - en to hi translation catalogue (77 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Groups
hi: समूह

en: Group
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Last updated
hi: आखरी अपडेट

en: Tags
hi: उपनाम

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Resources
hi: संसाधन

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Name
hi: नाम

en: Label
hi: लेबल

en: View
hi: देखें

en: Manage
hi: प्रबंधित

en: Text
hi: लेख

en: ID
hi: आईडी

en: Picture
hi: चित्र

en: Email
hi: ईमेल

en: Contact
hi: संपर्क

en: Created
hi: निर्मित

en: All
hi: सभी

en: Active
hi: सक्रिय

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Roles
hi: भूमिका

en: Revisions
hi: संशोधन

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Desc
hi: अवरोही

en: Inactive
hi: निष्क्रिय

en: Button
hi: बटन

en: Ascending
hi: आरोही

en: Descending
hi: अवरोही

en: Profile
hi: रुपरेखा

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: Create new revision
hi: नए संशोधन बनाएँ

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Video
hi: वीडियो

en: Revisions for %title
hi: %title के लिए सुधारण |

en: Revision
hi: संशोधन

en: Changed
hi: बदल गया

en: Revision of %title from %date
hi: %date पर %title द्वारा संशोधित

en: Apply
hi: लागू करें

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
hi: क्या आप सच में इस सुधारण से पहले वाले सुधारण %revision-date पर लौटना चाहते हैं?

en: Administrator
hi: प्रशासक

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: About
hi: के बारे में

en: Sort direction
hi: क्रमबद्ध दिशा

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Copy of the revision from %date.
hi: %date से संशोधन की कॉपी.

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: Your virtual face or picture.
hi: आपका आभासी चेहरा या तस्वीर।

en: Wide
hi: चौड़ा

en: Full HTML
hi: पूर्ण एच टी एम एल

en: Update form
hi: फॉर्म अद्यतन

en: Create referenced entities if they don't already exist
hi: यदि वे पहले से मौजूद नहीं हैं तो संदर्भित इकाइयाँ बनाएँ

en: Revision translation affected
hi: संशोधन अनुवाद प्रभावित

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
hi: इंगित करता है कि क्या अनुवाद का यह अंतिम संपादन वर्तमान संशोधन का है या नहीं।

en: Basic HTML
hi: साधरण एच टी एम एल

en: Restricted HTML
hi: प्रतिबंधित एचटीएमएल

en: Max 1300x1300
hi: अधिकतम 1300x1300

en: Max 2600x2600
hi: अधिकतम 2600x2600

en: Max 325x325
hi: अधिकतम 325x325

en: Max 650x650
hi: अधिकतम 650x650

en: Narrow
hi: संकीर्ण

en: Store new items in
hi: में नई वस्तुओं की दुकान
