Volunteer Center (8.x-1.0-alpha1) - en to it translation catalogue (128 entries)

en: Forms
it: Form

en: Body
it: Corpo

en: Images
it: Immagini

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Successivo

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: title
it: titolo

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Content
it: Contenuto

en: content
it: contenuto

en: Confirm
it: Conferma

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Download
it: Scarica

en: Version
it: Versione

en: Edit
it: Modifica

en: Search
it: Cerca

en: None
it: Nessuno

en: Container
it: Contenitore

en: Settings
it: Impostazioni

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Import
it: Importa

en: Export
it: Esporta

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: Update
it: Aggiorna

en: Small
it: Piccolo

en: Large
it: Grande

en: Add
it: Aggiungi

en: Manage
it: Gestisci

en: Visible
it: Visibile

en: Theme
it: Tema

en: Components
it: Componenti

en: Upload
it: Carica

en: Picture
it: Ritratto

en: Configure
it: Configura

en: Options
it: Opzioni

en: Create
it: Crea

en: Add content
it: Aggiungi contenuto

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Custom
it: Personalizzato

en: Filter
it: Filtra

en: Normal
it: Normale

en: Advanced
it: Avanzate

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: General
it: Generale

en: Log in
it: Accedi

en: Provider
it: Fonte esterna

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: Install
it: Installa

en: Tools
it: Strumenti

en: Close
it: Chiudi

en: show
it: mostra

en: Hidden
it: Nascosto

en: Show
it: Mostra

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Your message has been sent.
it: Il messaggio è stato inviato.

en: White
it: Bianco

en: image
it: immagine

en: Loading...
it: In caricamento...

en: Automatic
it: Automatico

en: Tabs
it: Schede

en: Next page
it: Pagina successiva

en: Apply
it: Applica

en: Go to first page
it: Vai alla prima pagina

en: Go to last page
it: Vai all'ultima pagina

en: Enter the terms you wish to search for.
it: Inserisci i termini da cercare.

en: Add another item
it: Aggiungi un altro elemento

en: Hide
it: Nascondi

en: Administrator
it: Amministratore

en: Restore
it: Ripristina

en: Rebuild
it: Ricostruisci

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Error message
it: Messaggio di errore

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Download feature
it: Scarica funzionalità

en: Drag to re-order
it: Trascina per riordinare

en: Pagination
it: Paginazione

en: Powered by Drupal
it: Realizzato con Drupal

en: Your virtual face or picture.
it: Il tuo viso virtuale o la tua immagine.

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: All content
it: Tutti i contenuti

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: (active tab)
it: (scheda attiva)

en: Hide summary
it: Nascondi sommario

en: Edit summary
it: Modifica sommario

en: Update style
it: Aggiorna lo stile

en: Add effect
it: Aggiungi effetto

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
it: Riordina le righe con un peso numerico invece di trascinarle.

en: Add and configure
it: Aggiungi e configura

en: Wide
it: Largo

en: Full HTML
it: HTML completo

en: Last page
it: Ultima pagina

en: You have unsaved changes.
it: Sono presenti modifiche non salvate.

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
it: Un numero di file illimitato può essere caricato in questo campo.

[ctx: Sort order]
en: Order
it: Ordina
    nel context: Ordinamento

en: One file only. | Maximum @count files.
it[0]: Un solo file.
it[1]: Al massimo @count file.

en: Site branding
it: Branding del sito

en: First page
it: Prima pagina

en: Allowed types: @extensions.
it: Tipi consentiti: @extensions.

en: Install and set as default
it: Installa e imposta come predefinito

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
it: Le immagini devono essere esattamente di <strong>@size</strong> pixel.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
it: Le immagini devono essere più grandi di <strong>@min</strong> pixel. Immagini più grandi di <strong>@max</strong> pixel verranno ridimensionate.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
it: Le immagini devono essere grandi almeno <strong>@min</strong> pixel.

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
it: Le immagini più grandi di <strong>@max</strong> pixel verranno ridimensionate.

en: Submitted by @author_name on @date
it: Inviato da @author_name il @date

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: User account menu
it: Menu profilo utente

en: Basic block
it: Blocco base

en: A basic block contains a title and a body.
it: Un blocco di base contiene un titolo e un corpo.

en: Basic HTML
it: HTML di base

en: Restricted HTML
it: HTML ristretto

en: @size limit.
it: Limite @size.

en: Max 1300x1300
it: Massimo 1300x1300

en: Max 2600x2600
it: Massimo 2600x2600

en: Max 325x325
it: Massimo 325x325

en: Max 650x650
it: Massimo 650x650

en: Narrow
it: Stretto
