Volunteer - en to it translation catalogue (70 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Groups
it: Gruppi

en: Group
it: Gruppo

en: Type
it: Tipo

en: Actions
it: Azioni

en: Description
it: Descrizione

en: Last updated
it: Ultimo aggiornamento

en: Tags
it: Etichette

en: Resources
it: Risorse

en: Edit
it: Modifica

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: View
it: Visualizza

en: Manage
it: Gestisci

en: Email
it: E-mail

en: Contact
it: Contatto

en: Created
it: Creato

en: All
it: Tutti

en: Active
it: Attivo

en: Page
it: Pagina

en: Roles
it: Ruoli

en: Revisions
it: Revisioni

en: Authored by
it: Creato da

en: Desc
it: Disc

en: Button
it: Pulsante

en: Ascending
it: Crescente

en: Descending
it: Decrescente

en: Profile
it: Profilo

en: City
it: Città

en: State/Province
it: Stato/Provincia

en: Sort by
it: Ordina per

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: Revert
it: Ripristina

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: Revision
it: Revisione

en: Changed
it: Modificato

en: Completed
it: Completato

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: Apply
it: Applica

en: Canceled
it: Annullati

en: Postal Code
it: Codice postale

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler ripristinare la revisione da %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler eliminare la revisione da %revision-date?

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: About
it: Informazioni

en: Sort direction
it: Direzione ordinamento

en: Delete all revisions
it: Elimina tutte le revisioni

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: Operations links
it: Link operativi

en: Master
it: Principale

en: Update form
it: Aggiorna form

en: Create referenced entities if they don't already exist
it: Crea le entità messe in relazione se non esistono

en: Revision translation affected
it: Traduzione della revisione interessata

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
it: Indica se l'ultima modifica di una traduzione fa riferimento alla revisione attuale.

en: @date by @username
it: @date da @username

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
it: Vuoi veramente ripristinare la traduzione @language alla revisione del %revision-date?

en: Revert content shared among translations
it: Ripristina contenuto condiviso tra traduzioni

en: Store new items in
it: Memorizzare nuovi elementi in
