Volunteer - en to nl translation catalogue (86 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Groups
nl: Groepen

en: Group
nl: Groep

en: Actions
nl: Acties

en: Description
nl: Beschrijving

en: Action
nl: Actie

en: Last updated
nl: Laatst bijgewerkt

en: Tags
nl: Labels

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Resources
nl: Bronnen

en: Edit
nl: Bewerken

en: Search
nl: Zoeken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: - None -
nl: - Geen -

en: Name
nl: Naam

en: View
nl: Weergeven

en: Manage
nl: Beheren

en: Volunteers
nl: Vrijwilligers

en: Text
nl: Tekst

en: Email
nl: E-mail

en: Created
nl: Aangemaakt

en: All
nl: Alle

en: Active
nl: Actief

en: Page
nl: Pagina

en: Roles
nl: Rollen

en: Revisions
nl: Revisies

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Desc
nl: Aflopend

en: Inactive
nl: Inactief

en: Button
nl: Knop

en: Ascending
nl: Oplopend

en: Descending
nl: Aflopend

en: Phone Number
nl: Telefoonnummer

en: Profile
nl: Profiel

en: City
nl: Plaats

en: State/Province
nl: Staat/Provincie

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Short Description
nl: Korte omschrijving

en: Are you sure you want to delete %name?
nl: Weet u zeker dat u %name wilt verwijderen?

en: Create new revision
nl: Nieuwe revisie aanmaken

en: Revert
nl: Terugzetten

en: Revisions for %title
nl: Revisies van %title

en: Revision
nl: Revisie

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Completed
nl: Voltooid

en: Revision of %title from %date
nl: Revisie van %title van %date

en: Apply
nl: Toepassen

en: Canceled
nl: Geannuleerd

en: Postal Code
nl: Postcode

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de revisie van %revision-date wil terugzetten?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de revisie van %revision-date wilt verwijderen?

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: About
nl: Over

en: Sort direction
nl: Sorteerrichting

en: Delete all revisions
nl: Alle revisies verwijderen

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Copy of the revision from %date.
nl: Kopie van de revisie van %date.

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Current revision
nl: Huidige revisie

en: Additional Information
nl: Aanvullende informatie

en: Operations links
nl: Bewerkingslinks

en: Volunteer
nl: Vrijwilliger

en: Asc
nl: Oplopend

en: My Profile
nl: Mijn Profiel

en: Create @type
nl: @type aanmaken

en: Resource type
nl: Brontype

en: Update form
nl: Formulier bijwerken

en: Create referenced entities if they don't already exist
nl: Maak de gerefereerde entiteiten aan als deze nog niet bestaan

en: My Groups
nl: Mijn groepen

en: The time that the entity was created.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit is aangemaakt.

en: The time that the entity was last edited.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit voor het laatst is bewerkt.

en: Revision translation affected
nl: Revisie beïnvloed door vertaling

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
nl: Geeft aan of de laatste wijziging van een vertaling bij de huidige revisie hoort.

en: @date by @username
nl: @date door @username

en: content @type: deleted @label.
nl: inhoud @type: @label verwijderd.

en: @langname revisions for %title
nl: @langname revisies voor %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de vertaling in het @language wilt terugzetten naar de versie van %revision-date?

en: Revert content shared among translations
nl: Inhoud terugzetten die gedeeld wordt tussen vertalingen

en: Create new %type_name entities
nl: Nieuwe %type_name-entiteiten aanmaken

en: Store new items in
nl: Bewaar nieuwe items in

en: ZIP/Postal Code
nl: Postcode
