Volunteer - en to hu translation catalogue (85 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Groups
hu: Csoportok

en: Group
hu: Csoport

en: Type
hu: Típus

en: Actions
hu: Műveletek

en: Description
hu: Leírás

en: Last updated
hu: Legutóbb frissítve

en: Tags
hu: Címkék

en: Resources
hu: Erőforrások

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: - None -
hu: – Nincs –

en: Name
hu: Név

en: Label
hu: Címke

en: View
hu: Megtekintés

en: Manage
hu: Kezelés

en: Volunteers
hu: Önkéntesek

en: ID
hu: Azonosító

en: Email
hu: E-mail

en: Contact
hu: Kapcsolat

en: Created
hu: Létrehozva

en: All
hu: Mind

en: Active
hu: Aktív

en: Page
hu: Oldal

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: Revisions
hu: Változatok

en: Authored by
hu: Szerző

en: Desc
hu: Csökk

en: Button
hu: Nyomógomb

en: Ascending
hu: Növekvő

en: Descending
hu: Csökkenő

en: Phone Number
hu: Telefonszám

en: Profile
hu: Profil

en: City
hu: Város

en: State/Province
hu: Állam/Megye

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Short Description
hu: Rövid leírás

en: Are you sure you want to delete %name?
hu: %name valóban törölhető?

en: Create new revision
hu: Új változat készítése

en: Revert
hu: Visszaállítás

en: Revisions for %title
hu: %title változatai

en: Revision
hu: Változat

en: Changed
hu: Módosítva

en: Completed
hu: Teljesítve

en: Revision of %title from %date
hu: %title %date dátumú változata

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Canceled
hu: Megszakítva

en: Postal Code
hu: Irányítószám

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
hu: „%revision-date” változat biztosan visszaállítható?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
hu: „%revision-date” változat biztosan törölhető?

en: Offset
hu: Eltolás

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: About
hu: Leírás

en: Sort direction
hu: Rendezés iránya

en: Delete all revisions
hu: Összes korábbi változat törlése

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: Copy of the revision from %date.
hu: %date napon készült változat másolata.

en: « First
hu: « Első

en: Last »
hu: Utolsó »

en: Current revision
hu: Aktuális változat

en: Additional Information
hu: Kiegészítő információ

en: Operations links
hu: Műveletek hivatkozásai

en: Volunteer
hu: Önkéntes

en: Asc
hu: Növ

en: My Profile
hu: Saját profil

en: Master
hu: Mester

en: Create @type
hu: @type létrehozása

en: Resource type
hu: Forrástípus

en: Update form
hu: Űrlap frissítése

en: Create referenced entities if they don't already exist
hu: A hivatkozott entitások létrehozása, ha még nem léteznek

en: The time that the entity was created.
hu: Az entitás létrehozásának ideje.

en: The time that the entity was last edited.
hu: Az entitás utolsó módosításának ideje.

en: Revision translation affected
hu: Változat fordítása érintve

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
hu: Azt jelöli, hogy a fordítás utolsó módosítása a jelenlegi változathoz tartozik.

en: @date by @username
hu: @date időpontban @username által

en: @langname revisions for %title
hu: %title @langname nyelvű változatai

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
hu: Biztosan vissza legyen állítva @language fordítás a %revision-date időpontban használt változatra?

en: Revert content shared among translations
hu: Fordítások között megosztott tartalom visszaállítása

en: Adds %type content to groups both publicly and privately.
hu: %type típusú tartalom hozzáadása publikus és privát módon.

en: Store new items in
hu: Új elemek tárolása ebben

en: This field has been disabled by the plugin to guarantee the functionality that's expected of it.
hu: A bővítmény letiltotta ezt a mezőt az elvárt funkcionalitásának biztosítása érdekében.
